Жорий йилнинг 16 - 18 декабр кунлари Халқаро электралоқа иттифоқи (ХЭИ) кўмагида "МДҲ ҳамда Марказий ва Жанубий-Шарқий Европада радиочастота спектридан фойдаланишни бошқариш" бўйича йиллик 4-чи Конференцияси онлайн шаклда бўлиб ўтди.
Конференцияда 60 дан зиёд мамлакат Aлоқа маъмуриятилари, назорат органлари, операторлари, ускуналар ишлаб чиқарувчилари, тадқиқот ташкилотлари, хусусий сектор вакиллари, шунингдек ХЭИ Радиоалоқа бюроси, ХЭИ Телекоммуникацияларни ривожлантириш бюроси ҳамда Алоқа соҳасидаги минтақавий ҳамдўстлик ижроия қўмитаси вакилларидан иборат бўлган 350 дан ортиқ мутахассислар иштирок этишди.
Конференцияда рақамли иқтисодиётнинг глобал инфратузилмасининг радиочастота жиҳатлари кўриб чиқилди ва муҳокама қилинди, жумладан:
• барча фойдаланувчилар учун радиочастота спектри ва сунъий йўлдош орбиталарига тенг ҳуқуқли киришни таъминлашда ХЭИнинг роли;
• ХЭИ Радиорегламент кенгашининг радиоалоқа тизимларидан фойдаланишни тартибга солишда роли;
• БРК-19 қарорлари ва БРК-23 га тайёргарлик кўриш нуқтаи назаридан радиочастота спектридан самарали фойдаланиш ва радиоалоқа тизимларини янада ривожлантириш;
• Covid-19 нинг радиоспектр сиёсатига таъсири;
• "ўрта" диапазонда фойдаланиш радиочастота спектрини қидириш.
Сессия доирасида Ўзбекистон Республикасидан "Ўрта диапазонда энг мос частоталарни излаш" масалалари бўйича, Ўзбекистон Республикаси Aхборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг радиочастота спектридан фойдаланишни тартибга солиш бошқармаси бошлиғи, иқтисод фанлари доктори, профессор Бахтиёр Махкамов ўз тақдимоти билан иштирок этди.
Ушбу видеоконференцияда бошлиқ ўринбосари Хашимходжаев A., РТМБ бошлиғи вазифасини бажарувчи Ишханходжаев О., ТВваРЭ бошлиғи вазифасини бажарувчи Мирзабеков Э., ҲРAБ бошлиғи Нишонов У., РТМБ етакчи муҳандиси Джалилов М., РТМБ иккинчи тоифали муҳандиси Aбдурахмонов Б., РТМБ иккинчи тоифали муҳандиси Қудратова A. қатнашдилар.

В период с 16 по 18 декабря 2020 года в формате видеоконференцсвязи состоялась 4-я ежегодная Конференция «Управление использованием спектра в странах СНГ и Центральной и Восточной Европы», организованная «Forum Global» при поддержке Международного союза электросвязи.
В конференции участвовали более 350 специалистов, представляющих Администрации связи, регуляторные органы, операторов, производителей оборудования, научно-исследовательские организации, частный сектор из 60 стран, а также Бюро радиосвязи МСЭ, Бюро развития электросвязи МСЭ и Исполнительный комитет РСС.
Конференция проводилась на русском и английском языках.
На конференции были рассмотрены и обсуждены радиочастотные аспекты глобальной инфокоммуникационной инфраструктуры цифровой экономики, включая:
• роль МСЭ в обеспечении равноправного доступа к радиочастотному спектру и спутниковым орбитам всеми пользователями;
• роль Радио регламентарного комитета МСЭ в регулировании использования систем радиосвязи;
• эффективное использование радиочастотного спектра и дальнейшее развитие систем радиосвязи в свете решений ВКР-19 и подготовки к ВКР-23;
•
влияние Covid-19 на политику использования радиочастотного спектра;
• потребности пользователей и сценарии развертывания сетей в мм диапазонах,
• поиск необходимого спектра в «среднем» диапазоне;
В рамках сессии по вопросам «Поиска наиболее подходящих частот в среднем диапазоне» от Республики Узбекистан выступил с презентацией д.э.н., профессор Бахтиёр Махкамов, Глава отдела регулирования использования радиочастотного спектра Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
От ГУП «ЦЭМС» приняли участие: Заместитель начальника ГУП «ЦЭМС» Хашимходжаев А., врио начальника ОКРП Ишанходжаев О., врио начальника ОТВиРВ Мирзабеков Э., начальник ОПРС Нишанов У., ведущий инженер ОКРП Джалилов М., инженер второй категории ОКРП Кудратова А., инженер второй категории ОКРП Абдурахманов Б..
Материалы вышеуказанной конференции представили большую практическую пользу для сотрудников ГУП «ЦЭМС», в частности, для сотрудников, являющихся участниками подготовительной комиссии к ВКР-23.