O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligiga 35 yil to‘lishi munosabati bilan Respublikamiz bo‘ylab nishonlanayotgan “O‘zbek tili bayrami” kuni Surxondaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida ham til bayramiga bag‘ishlab xodimlar ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
1989-yilning 21-oktabr kuni Vatanimizda davlat tilining huquqiy asoslarini belgilash bo‘yicha “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilinib, unga ko‘ra O‘zbek tiliga - Davlat tili maqomi berildi. Xalqimizning muqaddas qadriyatlaridan biri bo‘lgan ona tilimiz o‘zining qonuniy maqomi va himoyasiga ega bo‘ldi.
Tadbirda so‘zga chiqganlar ona tilimizning davlat timsoli ekanligi, millatning madaniy va ma’naviy boyligi, xalqning madaniyati, urf-odati va uning turmush tarzi hamda tarixi ekanligini ta’kidladilar.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan 2020-yil 10-aprelda “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonuni imzolanganligi bo‘yicha ma’lumotlar berildi.

21 октября – праздник узбекского языка
В связи с 35-летием присвоения узбекскому языку статуса государственного, в день отмечаемого по всей республике «Праздника узбекского языка» был организован круглый стол с участием сотрудников Службы электромагнитной совместимости Сурхандарьинской области.
21 октября 1989 года в нашей стране был принят Закон «О государственном языке» об определении правовых основ государственного языка, согласно которому узбекскому языку был присвоен статус государственного языка. Наш родной язык, являющийся одной из священных ценностей нашего народа, получил свой правовой статус и защиту.
Выступившие на мероприятии отметили, что наш родной язык является символом государства, культурного и духовного богатства нации, культуры, традиций, образа жизни и истории нации.
Также участники мероприятия были проинформированы о подписании 10 апреля 2020 года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым Закона «Об установлении Дня праздника узбекского языка».