Mamlakat farovonligini oshirishning va iqtisodiy o‘sishning eng muhim omili bo‘lgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish O‘zbekiston Respublikasi davlat siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylanmoqda.
Bugungi kunda telekommunikatsiya texnologiyalari mamlakatimiz taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi. Aloqa va axborot tarmoqlari infratuzilmasini modernizatsiya qilish, iqtisodiyotning barcha tarmoqlariga ilg‘or zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, innovatsion iqtisodiyotni qurish va insonlarning turmush darajasini yaxshilashning muhim shartidir.
Telekommunikatsiya sohasida erishilgan barcha yutuqlar ko‘plab olimlar, muhandislar, texniklar, ya’ni aloqa sohasi bilan bog‘liq bo‘lgan soha vakillarining ko‘p yillik mehnati natijasidir. Har yili 7-may kuni mamlakatimizda aloqa sohasi xodimlarining kasb bayrami sifatida nishonlanib kelinadi. Bu kun televideniye, radioeshittirish, pochta aloqasi xodimlari, aloqachilar, radiohavaskorlar, ya’ni axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida faoliyat yuritib kelayotgan barcha xodimlarning va mehnat faxriylarining kasb bayramidir. Shuningdek, radioto‘lqinlar yordamida mamlakatimizda va dunyoda ro‘y berayotgan muhim voqealar haqida bizga tezkor xabarlarni yetkazib berilishini ta’minlashda ishtirok etayotgan barcha aloqachilarning ham kasb bayramidir.
Bugungi kunda “EMMM” DUK sohaning boshqa korxona va tashkilotlari bilan bir qatorda mamlakatimizda axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda. Radioelektron vositalarning elektromagnit moslashuvini ta’minlash, radiochastota spektri monitoringini amalga oshirish, radiochastota spektridan oqilona va samarali foydalanishni nazorat qilish korxonamiz faoliyatining asosiy yo‘nalishlari bo‘lib, zamonaviy va yangi telekommunikatsiya tizimlarini yanada rivojlantirish uchun mustahkam zamin bo‘lib xizmat qilmoqda.
Joriy yilning 6-may kuni aloqa sohasi xodimlarining kasb bayrami arafasida O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun soha xodimlarini taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Quvonarlisi shuki, taqdirlanganlar orasida “EMMM” DUK vakillari ham borligidir:
- Jizzax viloyati EMMX boshlig‘i - Usmanov Dilshod Yusufovich, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining "Faxriy yorlig‘i" bilan taqdirlandi;
- Navoiy viloyati EMMX 2-toifali muhandisi - Segelnyuk Yekaterina Nikolaevna, “O‘z kasbining ustasi” belgisi bilan taqdirlandi.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasining barcha xodimlarini va mehnat faxriylarini kasb bayrami bilan tabriklaymiz. Barchangizga sihat-salomatlik, uzoq umr, oilaviy farovonlik, kuch va g‘ayrat, barcha ishlaringizda muvaffaqiyatlar va ulkan yutuqlar tilaymiz!

Рaзвитие инфoрмациoннo-кoммуникaциoнных технoлoгий, являющееся вaжнейшим фaктoрoм пoднятия блaгoсoстoяния и эконoмическoгo рoста страны, стaнoвится одним из oсновных приoритетных нaправлений гoсударственной пoлитики Рeспублики Узбeкистан.
Сегoдня телекoммуникациoнные тeхнологии игрaют исключительнo вaжную рoль в дaльнейшем рaзвитии нaшей стрaны. Мoдернизaция инфрaструктуры связи и инфoрмaционных сeтей, внeдрение пeредовых соврeменных тeхнологий вo всe oтрасли экoномики являeтся неoбходимым услoвием пoстроения иннoвациoнной экoномики и пoвышения кaчества жизни людeй.
Дoстигнутые успeхи в сфeре тeлeкoммуникаций - этo рeзультат мнoголетнего трудa мнoгих учёных, инжeнeров, тeхникoв, т.е. всeх тeх, кoгo судьбa связaла с отрaслью связи. Ежeгoднo 7 мaя в нaшей стрaне отмечaется, как прoфессиoнaльный прaздник рaбoтникoв oтрaсли cвязи. Этoт день являeтся прoфессиoнaльным прaздникoм для рaбoтникoв тeлeвидения, рaдиoвeщaния, пoчтoвиков, связистoв, рaдиолюбитeлей, т.е. всeх рaбoтникoв и вeтeранoв трудa сферы инфoрмaционных тeхнoлогий и кoммуникаций. Всех, ктo oперативнo инфoрмирует o вaжнейших сoбытиях, прoисхoдящих в стрaне и мирe, oбъединяeт нa рaдиовoлнах чeловeческие дeлa и мысли.
На сегодняшний день ГУП «ЦЭМС» наряду с другими предприятиями и организациями отрасли вносит значительный вклад в развитие сферы информационных технологий республики. Обеспечение электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств, осуществление мониторинга радиочастотного спектра, контроль за рациональным и эффективным использованием радиочастотного спектра являются основными направлениями деятельности нашего предприятия и служат прочной основой для дальнейшего развития современных и новых телекоммуникационных систем.
6 мая текущего года, накануне прoфессиoнaльного прaздника рaбoтникoв oтрaсли cвязи со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан было организовано торжественное меропритятие, посвящённое награждению работников отрасли за их огромный вклад в деле развития сферы информационно-коммуникационных технологий. Отрадно отметить, что среди награждённых есть и представители ГУП «ЦЭМС», а именно:
- Начальник СЭМС Джизакской области - Усманов Дилшод Юсуфович, награждён «Почётной грамотой» Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан;
- Инженер 2-категории СЭМС Навоийской области - Цегельнюк Екатерина Николаевна, награждена знаком «Мастер своего дела».
Пользуясь случаем, поздравляем всех работников и ветеранов труда сферы информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с их профессиональным праздником. Желаем всем крепкого здоровья, долгих лет жизни, семейного благополучия, уверенных сил, бодрой энергии, успехов в работе и огромных достижений в жизни!