Andijon viloyati “ Sho‘ldirama ” mahalla fuqarolar yig‘inida Andijon viloyati EMMX xodimlari ishtirokida radiotexnika vositalari ko‘rgazmasi
2024-yil 4-fevral kuni Andijon shahridagi “Sho‘ldirama” mahalla fuqarolar yig‘ini binolaridan birida radiotexnika ko‘rgazmasi tashkil etilib, unda turli radioaloqa va maishiy texnika ko‘rgazmalari namoyish etildi. Ba’zi elektron aloqa uskunalari harbiy maqsadlarda ishlatilgan va Ikkinchi Jahon urushi paytida yaratilgan. Ushbu ko‘rgazma tashkilotchisi radiosport sohasida yarim asrlik tajribaga ega radiohavaskor A.Muydinov (UK8FF) edi. Ko‘rgazmadan ko‘zlangan maqsad “Sho‘ldirama” mahallasida litsey va kollej o‘quvchilari uchun radiotexnika to‘garagi tashkil etish, ularda loyihalash bilan shug‘ullanishi va radiotexnika bo‘yicha bilimlarini kengaytirish, shuningdek, radiotexnikaga va radio sportga qiziquvchilarni jalb etishdan iborat bo‘ldi.  Ko‘rgazmaga mahalla hududida joylashgan Andijon mashinasozlik instituti talabalari taklif etildi. Ko‘rgazmaning butun davri mobaynida ko‘rgazmaga yuzdan ortiq mehmonlar tashrif buyurishdi, ular orasida Andijon shahar “Nuroniy” jamg‘armasi vakili Berdirahmatov T. va “Sho‘ldirama” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Maxkamova N. kabilar ham bor edi. shuningdek, ommaviy axborot vositalari xodimlari.  Ko‘rgazma tashkilotchisining iltimosiga ko‘ra maslahatchilar sifatida Andijon viloyati EMMX vakillari – tarmoq muhandisi U.Shodmonov, shuningdek, xizmat radiooperatorlari B.Saifutdinov va Z.Abdullaevlar (UK8FAA) taklif etildi.
dfdfbdfbdfb.jpg
sdfvbgfddf.jpg
Issiq va do‘stona ruhda o‘tgan ko‘rgazma davomida mehmonlarga Andijon shahridagi 2-sonli umumta’lim maktabi o‘quvchilari bilan birgalikda 2005-yil aprel oyida kosmonavt  S.Sharipov o‘rtasidagi radioaloqa sessiyasi haqidagi videorolik qayta-qayta namoyish etildi. Ikkinchisi xalqaro kosmik stantsiyada "Soyuz TMA-5" kosmik kemasining komandiri sifatida (190 kundan ortiq) uzoq kosmik parvozni amalga oshirdi. Ushbu maqola Internetda joylashtirildi va Britaniya teleradiokompaniyasining "BBC" haftalik reytingida 1-o‘rinni egallagan edi.
bdfbdfbdfb.jpg
bfgbdfdf.jpg
Radiooperator B.Sayfutdinov ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilarga Morze alifbosi signallari yordamida radioaloqada telegraf kalitidan foydalanishni namoyish etdi, shuningdek, ushbu turdagi axborotni qabul qilish va uzatish tamoyillarini tushuntirib berdi.
dsfdfgdg.jpg
Havaskor radiosport bilan shug‘ullanish istagini bildirganlar uchun radiooperator Abdullaev ushbu toifadagi radioaloqalarni ro‘yxatdan o‘tkazish va amalga oshirish tartibi haqida ma’lumot berdi hamda nomzodlarning shaxsiy ma’lumotlarini ro‘yxatga oldi.
sdvsdsdf.jpg
Yakshanba bo‘lishiga qaramay, Andijon mashinasozlik institutining energetika fakultetining 1, 2, 3-kurs talabalaridan iborat katta guruh ushbu tadbirda ishtirok etib, eksponatlarni qiziqish bilan tomosha qilishdi. Ularning e‘tiborini ko‘proq bortdagi aviatsiya va tank radiotexnikasi jalb qildi hamda radiohavaskor A.Muydinovning o‘tgan asrning 80-yillarida o‘z qo‘li bilan yaratgan kompyuter haqidagi ma’lumotlari, unga magnit lentadan ixcham kasseta va 48 KB sig‘imli operativ xotiradan kiritilgan ma’lumotlar bilan qiziqish bilan tanishdilar. Shuningdek, ko‘rgazma tashkilotchisi qisqa to‘lqinlar diapazonida yana bir radio havaskor bilan radioaloqa seansini o‘tkazdi.
bffdbadfgb.jpg
Talabalar tomonidan kelib tushgan bir qator savollar yuzasidan radiooperator B.Sayfutdinov radioto‘lqinlarning tarqalish tamoyillari, radio signalining asosiy xususiyatlari, antenna-fider qurilmalari, radioaloqalarni tashkil etish, radioelektron qurilmalarni qabul qilish va uzatishning texnik parametrlari hamda radioelektron qurilmalarni qabul qilish va uzatishning texnik parametrlari bo‘yicha umumiy ma’ruza qildi. Shuningdek, u tinglovchilarga kelajakda axborot texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollari (6G texnologiyasi, AKTda sun’iy (umumiy) intellektdan foydalanish, mashinalarni o‘rganish, neyromorf va kvant kompyuterlari) haqida ma’lumotlar berdi.   Ta’kidlash joizki, tashrif buyurganlar nabiralari bilan keksalar bo‘lib, ular ko‘rgazma haqida iliq fikrlarini bildirib, chiqish chog‘ida radioto‘garak ochishda muvaffaqiyatlar tiladilar.

Выставка радиотехники в махаллинском сходе граждан г. Андижана "Шолдирама" с участием сотрудников СЭМС Андижанской области
4 февраля 2024 года в одном из зданий махаллинского схода граждан «Шолдирама» г. Андижана была организована выставка радиотехники, на которой были представлены экспонаты различных радиотехнических средств связи и бытовой техники.  Некоторые радиоэлектронные средства связи были военного назначения и созданы в период Второй мировой войны. Организатором данной выставки стал радиолюбитель Муйдинов А. (UK8FF), имеющий полувековой стаж в радиоспорте и радиоконструировании. Целью выставки являлась организация в махалле «Шолдирама» радиотехнического кружка для учащихся средних школ и колледжей, где они смогли бы заниматься конструированием и расширять свои познания в радиоделе, а также вовлечение в радиоспорт всех заинтересованных радиотехникой. На выставку были приглашены студенты машиностроительного института г. Андижана, который расположен на территории махалли. За всё время проведения выставки посетителями стали свыше сотни гостей, среди которых были представитель Андижанского городского фонда «Нуроний» Бердирахматов Т. и председатель махаллинского схода граждан «Шолдирама» Махкамова Н., а также работники СМИ. По просьбе организатора выставки в качестве консультантов были приглашены представители СЭМС Андижанской области - сетевой инженер Шодмонов У., а также радиооператоры  Службы  Сайфутдинов Б. и Абдуллаев З. (UK8FАА).
dfdfbdfbdfb.jpg
bdfbdfbdfb.jpg
В ходе выставки, которая проходила в тёплой и дружеской атмосфере, гостям был неоднократно продемонстрирован видеосюжет о сеансе радиосвязи между школьниками (участниками коллективной радиостанции) средней школы № 2 г. Андижана и космонавтом С. Шариповым состоявшийся в апреле месяце 2005 года. Последний выполнял длительный космический полет в качестве командира КК «Союз ТМА-5» (свыше 190 суток) на международной космической станции. Данный сюжет был размещен в интернете и занял 1-е место в недельном рейтинге британской радиовещательной корпорации «ВВС».
Радиооператор Сайфутдинов Б. продемонстрировал посетителям выставки использование телеграфного ключа при радиосвязи с использованием сигналов азбуки Морзе, а также дал разъяснение принципов приёма и передачи данного типа информации.
sdfvbgfddf.jpg
bfgbdfdf.jpg
Для изъявивших желание заниматься радиолюбительским спортом радиооператор Абдуллаев предоставил информацию о порядке регистрации и осуществлении радиосвязи в данной категории, а также произвёл   регистрацию анкетных данных кандидатов.
dsfdfgdg.jpg
sdvsdsdf.jpg
Несмотря на воскресный день, большая группа студентов 1, 2 и 3 курсов энергетического факультета  Андижанского машиностроительного института посетила данное мероприятие и с интересом ознакомилась с выставленными экспонатами. Особенно, Их внимание особо привлекло бортовое авиационное и танковое радиооборудование. Они с интересом ознакомились с информацией радиолюбителя Муйдинова А. о созданном им собственноручно в 80-х годах прошлого столетия компьютере с вводом в него информации с  магнитной ленты  компактной кассеты и ОЗУ с объёмом в 48 Кбайт. Также со стороны организатора выставки был осуществлён сеанс радиосвязи с другим радиолюбителем на коротковолновом диапазоне.
bffdbadfgb.jpg
В связи с некоторым количеством вопросов, поступивших со стороны студентов, радиооператор Сайфутдинов Б. провёл обзорную лекцию по принципам распространения радиоволн, антенно-фидерным устройствам,  организации радиосвязи, технических параметров приёмных и передающих радиоэлектронных средств и основным характеристикам радиосигнала. Также он ознакомил слушателей с информацией о перспективах развития информационных технологий в будущем (технология 6G, использование искусственного (всеобщего) интеллекта в ИКТ, машинное обучение,  нейроморфные и квантовые компьютеры).
Стоит отметить, что посетителями были пожилые люди со своими внуками, и которые дали теплые отзывы об выставке, а уходя пожелали успехов в открытии радиокружка.