Radioaloqa Assambleyasi 2023
Radioaloqa assambleyasi (RA-23), XEI Radioaloqa sektorining kelajakdagi ish dasturlarini aniqlash, radioaloqa standartlarini (XEI-R tavsiyalari) va rezolyutsiyalarini tasdiqlash uchun har toʻrt yilda bir marta oʻtkaziladigan tadbir, 2023-yil 18-noyabrda Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida yakunlandi.
Assambleya Xalqaro mobil telekommunikatsiyalar (IMT)ning 6-avlodi uchun radio interfeysi standartlari va texnologiyalarini ishlab chiqishga rahbarlik qiladigan rezolyutsiyani qabul qildi. Boshqa qarorlar qatorida RA-23 XEI (ITU-R) Radioaloqa sektori ishida ayollarning faol ishtirokini kuchaytirish, jadallashtirish va kengaytirish maqsadida gender tengligi toʻgʻrisidagi rezolyutsiyani ham qabul qildi.
Radioaloqa assambleyasidagi muhokamaning asosiy yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
• ITU-R 65-sonli rezolyutsiyasi, 2030 yilgacha va undan keyingi yillarda mavjud bo‘lgan
6-avlod IMT radio interfeysi qoidalarining muvofiqligini o‘rganishga yo‘l ochadi;
• Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimidagi boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish;
• Radionavigatsiya sun’iy yo‘ldosh xizmati va havaskor sun’iy yo‘ldosh xizmatini himoya qilish bo‘yicha yangi ITU-R tavsiyasi bo‘yicha fikr;
• Rivojlanayotgan mamlakatlar muhandislari va olimlarining ma’lumotlar monitoringi cheklangan dunyoning tropik va subtropik mintaqalarida radioto'lqinlar tarqalishi kampaniyalarida ishtirok etishini osonlashtirish uchun ITU-R 8-3 rezolyutsiyasini qayta ko‘rib chiqish.
• RA-23 qayta ko‘rib chiqilgan ITU-R 5-8 rezolyutsiyasi, unda 2024–2027 yillar uchun radioaloqa o'quv guruhlari uchun ish dasturi va savollar belgilandi.
Bundan tashqari, XEI-R tadqiqot komissiyalarining yangi raislari, shuningdek, rais o‘rinbosarlari tayinlandi. O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatining 3 mutaxassisi kiritildi.
Assambleyada 128 XEI A’zo davlatlaridan 1300 dan ortiq delegatlar, shu jumladan “EMMM” DUK boshlig‘i o‘rinbosari A.X. Xashimxodjayev O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida faol ishtirok etdi.

Ассамблея радиосвязи 2023 года
Ассамблея радиосвязи (АР-23) - мероприятие которое проводится каждые четыре года для определения программ будущей работы Сектора радиосвязи МСЭ, утверждения стандартов радиосвязи (Рекомендаций МСЭ-R) и Резолюций, завершила свою работу 18 ноября 2023 года в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты.
Ассамблея приняла резолюцию, которая будет служить руководством для разработки стандартов и технологий радиоинтерфейсов для 6 го поколения Международной подвижной электросвязи (IMT). В числе других решений АР-23 приняла также резолюцию по гендерному равенству в целях укрепления, ускорения и расширения активного участия женщин в работе Сектора радиосвязи МСЭ (МСЭ-R).
Основные моменты обсуждения на Ассамблее радиосвязи включали:
• Резолюцию 65 МСЭ-R , прокладывая путь для исследований совместимости существующих регламентарных положений 6 го поколения радиоинтерфейсов IMT на период до 2030 года и далее;
•  дальнейшее сотрудничество с другими организациями системы Организации Объединенных Наций;
• заключение по новой Рекомендации МСЭ-R по защите радионавигационной спутниковой службы и любительской спутниковой службы;
• пересмотр Резолюции МСЭ-R 8-3 для содействия участия инженеров и ученых из развивающихся стран в кампаниях по распространению радиоволн в тропических и субтропических регионах мира, в отношении которых осуществляется ограниченный мониторинг данных.
• АР-23 пересмотрела Резолюцию МСЭ-R 5-8, в которой установлены программа работы и Вопросы для исследовательских комиссий по радиосвязи на 2024−2027годы.
Кроме того, были назначены новые председатели исследовательских комиссий МСЭ-R, а также заместители председателей в состав которых входит
3 специалиста от Администрации связи Республики Узбекистан.
Свыше 1300 делегатов из 128 Государств – Членов МСЭ присутствовали на Ассамблее, в том числе заместитель начальника ГУП ЦЭМС