Umuman olganda, korrupsiya hodisasiga so‘zning keng ma’nosida yondashadigan bo‘lsak, bu shunchaki jinoyat yoki huquqbuzarlik emas, balki ma’naviy buzilish holatidir. Shunday ekan, o‘ylaymizki, mazkur illatga qarshi kurashda jamiyat va fuqarolarimiz mas’uldirlar.
Jamiyat aʼzolari faol ishtirokini kuchaytirish uchun maʼlumotlarni erkin olish imkoniyatini yaratish, ilgʻor texnologiyalardan foydalangan holda korrupsiya holatlari haqida axborot berish va oldini olish, korrupsiyaga oid muammolarni hal qilish va bartaraf etishda jamoatchilik ishtirokini taʼminlashning aniq tizimini amaliyotda qoʻllashdir.
Bunda korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatining maqsadi va obyekti sifatida alohida olingan korrupsioner emas, balki ushbu xatti-harakatlarni amalga oshirishga sharoit yaratib beruvchi holatlarini bartaraf qilish va profilaktik oldini olish choralarida namoyon bo‘lishini anglagan holda harakat qilmog‘imiz lozim bo‘ladi.
Demak, biz korrupsiyaga qarshi kurashda zamonaviy axborot texnologiyalardan keng foydalanishni yo‘lga qo‘yishimiz, inson omilisiz onlayn dasturlarni har bir sohaga joriy qilishimiz va natijada adolatli hamda shaffof tizimni yaratishimiz zarur.

Одной из самых острых глобальных проблем, стоящих сегодня перед обществом, является коррупция. В нашей стране борьба с этой напастью считается общегосударственной задачей, и ведется последовательная и планомерная работа по ее предотвращению.
Вообще коррупция в самом широком смысле этого слова – это не просто преступление или правонарушение, а состояние нравственной испорченности. Поэтому мы считаем, что наше общество и наши граждане обязаны бороться с этим злом.
Для расширения активного участия членов сообщества важно иметь доступ к информации, сообщать и предотвращать коррупцию с помощью передовых технологий, а также внедрять четкую систему участия общественности в раскрытии и искоренении коррупции.
При этом необходимо действовать с осознанием того, что целью и объектом антикоррупционной деятельности является не отдельно взятый коррупционер, а устранение обстоятельств, создающих условия для совершения этих действий и принятие превентивных мер по борьбе с коррупцией.
Следовательно, нам необходимо в полной мере наладить использование современных информационных технологий в борьбе с коррупцией, т.е. внедрить электронные системы во всех сферах деятельности для создания справедливого и прозрачного механизма, способного исключить человеческий фактор.