Davlat internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanishni ta’minlash uchun shart-sharoitlar yaratadi
Bugungi kunda mamlаkatimizda telekommunikаtsiya infratuzilmаsini modernizatsiyа qilish va kengаytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan kompleks tashkiliy-texnik choralar telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan mobil aloqa qamrovini kengaytirishga imkon bermoqda.
Shuningdek, olis va qishloq aholi punktlаrida, turistik va rekreаtsion hududlarda, mаgistral avtomobil va temir yo‘llari bo‘yida telekommunikаtsiya infratuzilmаsini, shuningdek, internet tarmog‘igа simsiz keng polosаli ulanish tarmoqlаrini rivojlаntirish ishlаri respublikamizdа  bosqichma-bosqich amаlga oshirilib kelinmoqda. Ushbu ishlаrni to‘g‘ri va samarali tashkil etish, avvalambor mobil aloqa va mobil internet qamrovining real holatini tahlil qilish uchun muntazam ravishda radiomonitoring tadbirlarini olib borish muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining 2023-yil 23-fevraldagi 27-1-son yig‘ilishi Bayoni bilan “EMMM” DUK va uning viloyatlardagi tarkibiy bo‘linmalariga har chorak yakuni bo‘yicha keyingi oyning 5-sanasiga qadar xalqaro va respublika ahamiyatidagi avtomobil yo‘llarida hamda respublika aholi maskanlarida mobil aloqa qamrovi (radiomonitoring) holati to‘g‘risida batafsil ma’lumotlarni Vazirlik va uning hududiy sho‘balariga kiritib borish vazifasi yuklatilgan.
Yuklatilgan vazifalarni sifatli bajarilishini ta’minlash uchun “EMMM” DUK va uning viloyatlardagi tarkibiy bo‘linmalarining yuqori malakali mutaxassislari mobil aloqa qamrovining zarur o‘lchov ishlarini o‘z vaqtida amalga oshirib kelmoqdalar. Bu bilan korxonamiz xodimlari yurtimizda ko‘rsatib kelinayotgan telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yanada yuqori bosqichga olib chiqish uchun o‘zlarining munosib hissasini qo‘shmoqdalar.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yilning 20-dekabr kuni tarmoq va hududlarda axborot texnologiyalarini rivojlantirish hamda davlat boshqaruvini raqamlashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘lish davomida soha infratuzilmasi, xususan, internet tezligini yaxshilash masalasiga e’tibor qaratildi. Ayrim hududlarda internet tezligi pastligi, xalqaro magistral yo‘llarning 20 foizi mobil internet bilan qamrab olinmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Yurtboshimiz tomonidan ko‘rsatib o‘tilgan kamchiliklar bartaraf etilib respublikamiz hududida mobil aloqa va mobil internet qamrovini 100 foizga yetkazilishi shart, zero O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33-moddasida “Davlat internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanishni ta’minlash uchun shart-sharoitlar yaratadi” deb belgilab qo‘yilgan.

Государство создает условия для обеспечения доступа к всемирной информационной сети интернет
На сегодняшний день в нашей стране реализуются комплексные организационно-технические меры по модернизации и расширению телекоммуникационной инфраструктуры, что позволяет улучшить качество обслуживания и увеличить виды телекоммуникационных услуг, в том числе охват сетями мобильной связи.
На территории всей республики поэтапно ведётся работа по развитию телекоммуникационной инфраструктуры в отдалённых и сельских населённых пунктах, туристско-рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог, а также сетей беспроводного широкополосного доступа к сети интернет. Для эффективной организации данных работ важное значение приобретает, прежде всего, регулярное проведение мероприятий по радиомониторингу  и анализ реального состояния покрытия мобильной связи и мобильного интернета.
В соответствии с Протоколом собрания Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан № 27-1 от 23 февраля 2023 года на ГУП «ЦЭМС» и его областные структурные подразделения по итогам каждого квартала до 5 числа следующего месяца возложены задачи по предоставлению в Министерство и его территориальные подразделения подробной информации о состоянии покрытия мобильной связью (результатов радиомониторинга) на автомобильных дорогах международного и республиканского значения, а также в населённых пунктах республики.
Для обеспечения качественного выполнения поставленных задач высококвалифицированные специалисты ГУП «ЦЭМС» и его областных структурных подразделений своевременно проводят необходимые работы по измерению зоны охвата мобильной связи. Этим сотрудники нашего предприятия вносят достойный вклад в повышение качества предоставляемых телекоммуникационных услуг в нашей стране.
Известно, что под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 декабря текущего года состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам развития сферы информационных технологий в отраслях и регионах, а также цифровизации государственного управления. В ходе совещания был затронут вопрос улучшения инфраструктуры сферы, в частности повышения скорости доступа в интернет. Отмечалось, что в некоторых регионах низкая скорость интернета, 20 процентов международных магистральных автодорог не охвачены мобильным интернетом.
Указанные Главой нашего государства недостатки должны быть устранены, а охват мобильной связью и мобильным интернетом на территории республики должен быть доведён до 100 процентов, поскольку в Статье 33 Конституции Республики Узбекистан указано, что «Государство создает условия для обеспечения доступа к всемирной информационной сети интернет».