Davlat tili - millat ruhi
2023-yil 3-noyabr kuni Fargʻona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash maqsadida “Davlat tili” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi. Ushbu davra suhbatida Fargʻona Davlat universiteti  Filologiya fanlari nomzodi dotsent Iminov Begzod Bekjanovich hamda Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari ishtirok etishdi.
Yaqin tarixga nazar solsak, 1989-yil 21-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinib, ona tilimiz - oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilgan. Bu esa mamlakatimiz, xalqimiz hayotida unutilmas, tarixiy voqeaga aylangan. Shu sababli yurtimiz mustaqillikka ilk qadamlarini tashlayotgan davrdayoq oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganligini faxr-iftixor bilan eslaymiz. Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 4-moddasiga binoan “O‘zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tilidir”. O‘zbek tilining O‘zbekiston Respublikasi hududida davlat tili sifatida amal qilishining huquqiy asoslari ushbu qonun va boshqa qonunlar bilan belgilanadi. “O‘zbekiston Respublikasining davlat tili haqida” gi Qonuni qabul qilinishi bilan o‘zbek xalqi milliy ongining rivojlanishida, mamlakat mustaqilligi mustahkamlanishida, madaniy merosning tiklanishida muhim rol o‘ynadi deb ta’kidlab oʻtdi filologiya fanlari nomzodi  dotsent Begzod Bekjanovich.
Tadbirdan koʻzlangan asosiy maqsad, davlat tili har bir jamiyat hayotida naqadar muhim ahamiyat kasb etishini davra ishtirokchilariga tushuntirishdan iborat edi.

Государственный язык – душа нации
В целях повышения эффективности духовно-просветительской работы и обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке  3 ноября 2023 года в Службе электромагнитной cовместимости Ферганской области состоялся круглый стол на тему «Государственный язык». В работе круглого стола приняли участие доцент Иминов Бегзод Бекжанович, кандидат филологических наук Ферганского государственного университета, а также сотрудники Службы электромагнитной cовместимости.
Если обратиться к недавней истории, то 21 октября 1989 года был принят Закон Республики Узбекистан «О государственном языке», и нашему родному языку – узбекскому языку был присвоен статус государственного языка. Это стало незабываемым, историческим событием в жизни нашей страны и народа. По этой причине мы с гордостью вспоминаем, что узбекскому языку был присвоен статус государственного языка в то время, когда наша страна делала первые шаги к независимости. Согласно статье 4 Конституции Республики Узбекистан «Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык». Правовая основа использования узбекского языка как государственного на территории Республики Узбекистан определяется настоящим Законом и другими законами. Бегзод Бекжанович, кандидат филологических наук, подчеркнул, что принятие Закона «О государственном языке Республики Узбекистан» сыграло важную роль в развитии национального самосознания узбекского народа, укреплении независимости страны, восстановлении культурного наследия.
Основная цель мероприятия заключалась в том, чтобы объяснить участникам круглого стола насколько важен государственный язык в жизни каждого общества.