Davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida davra suhbati o‘tkazildi
Joriy yilning 7-avgust kuni Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida davlat idora va tashkilotlarining xodimlariga lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosi, imlo qoidalari va davlat tilida ish yuritishni o‘rganish mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatiga mutaxassis sifatida Samarqand Davlat Universiteti Filologiya fakulteti O‘zbek tilshunoslik kafedrasi o‘qituvchisi U.Turdimurodov taklif etildi.
Davra suhbatida xodimlarga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 10-fevraldagi “Lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to‘liq o‘tishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 61-son qarorining mazmun-mohiyati va ahamiyati keng tushuntirildi.
Suhbat davomida davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari, davlat tilida ish yuritilishi bo‘yicha tegishli taklif va tavsiyalar, shuningdek, Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatining barcha turdagi farmoyish, xatlari va boshqa hujjatlarini tayyorlash jarayonida davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish vazifalari alohida tushuntirildi. Me’yoriy hujjatlarni tayyorlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan qo‘llanmalardan foydalanishga doir ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.
Amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan mazkur davra suhbatida davlat tilida ish yuritilishi qoidalari bo‘yicha xodimlar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berildi.

Состоялся круглый стол o мерах по эффективной организации делопроизводства на государственном языке
7 августа текущего года в Службе электромагнитной совместимости Самаркандской области был организован круглый стол по теме изучения узбекского алфавита на основе латиницы, правил правописания и делопроизводства на государственном языке для сотрудников государственных учреждений и организаций.
На круглый стол в качестве специалиста был приглашен преподаватель кафедры узбекского языковедения филологического факультета Самаркандского государственного университета У. Турдимуродов.
В ходе круглого стола сотрудникам было подробно разъяснено содержание и значение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 февраля 2021 года № 61 “О мерах по обеспечению поэтапного полного перехода на узбекский алфавит, основанный на латинской графике”.
В ходе беседы отдельно были разъяснены вопросы обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке, соответствующие предложения и рекомендации по ведению делопроизводства на государственном языке, а также задачи по эффективной организации делопроизводства на государственном языке в процессе подготовки всех видов распоряжений, писем и иных документов службы электромагнитной совместимости Самаркандской области. Даны указания и рекомендации по использованию руководств, имеющих важное значение при подготовке нормативных документов.
В ходе данного круглого стола, имеющего практическое значение, были даны подробные ответы на вопросы, задаваемые сотрудниками по правилам делопроизводства на государственном языке.