“Elektromagnit moslashuv markazi” DUK qo‘yidagi yangi xizmat turlarini joriy qilganligi haqida ma’lum qiladi:
1. O‘zbekiston Respublikasi hududida yuridik va jismoniy shaxslar uchun televidenie (TV) va radioeshittirish (RE) uzatkichlarining ishonchi qabul qilish hududini o‘lchash ishlarini amalga oshirish.
O‘lchovlar O‘zDSt 2126:2013 “Yer usti raqamli televizion eshittirishlarni ishonchli qabul qilish hududlari” o‘lchash usullari davlat standartiga muvofiq olib boriladi. Arizalar www.cemc.uz sayti orqali taqdim etilgandan so‘ng, ijro uchun qabul qilinadi va ishlarni bajarish muddati hamda xarajatlari shartnomaga asosan belgilanadi.
O‘lchovlar jarayonida mavjud xizmat ko‘rsatayotgan uzatgichlarni xizmat ko‘rsatish hududini ishonchli signal bilan qamrab olinganlik darajasini aniqlashda  mas’ul xodim o‘lchov ishlarini rejalashtirib, qo‘shimcha xodim hamda kerakli uskunalar jalb qiladi va texnik tadbirlar shartnoma asosida amalga oshiriladi.
O‘lchovlar natijasi o‘lchov bayonnomasi va qamrov hududi tushirilgan xarita ko‘rinishida taqdim etiladi. Zaruriy hollarda signal qamrovi yuzasidan xulosa va tasviyalar beriladi.
2. O‘zbekiston Respublikasi hududida yuridik va jismoniy shaxslar uchun mobil aloqa tarmoqlarining uzatkichlari qamrov signallarini o‘lchash bo‘yicha drayv-test ishlarini amalga oshirish.
O‘lchovlar O‘z DSt 3207:2023 “Mobil aloqa tarmoqlarining xizmatlari sifatining normalari va baholash usullari” va O‘zDSt 1139:2015 “Fuqarolar tomonidan  qo‘llaniladigan barcha toifa va vazifadagi uzatkichlar” o‘lchash usullari davlat standartiga muvofiq olib boriladi. Arizalar www.cemc.uz sayti orqali taqdim etilgandan so‘ng, ijro uchun qabul qilinadi va ishlarni bajarish muddati hamda xarajatlari shartnomaga asosan belgilanadi.
O‘lchovlar jarayonida mavjud xizmat ko‘rsatayotgan mobil aloqa tayanch stansiya (TS) uzatgichlarining xizmat ko‘rsatish hududini o‘lchash  bir vaqtda yakka tartibda (bitta TS va bitta mobil aloqa standarti) yoki umumiy holda (bir nechta TS va bir nechta mobil aloqa standarti bo‘yicha) olib boriladi.
Yakka tartibdagi o‘lchovlar natijasi o‘lchov bayonnomasi va qamrov hududi tushirilgan xarita ko‘rinishda, umumiy xolda o‘lchanganda esa ma’lumotlar xarita ko‘rinishda taqdim etiladi. Zaruriy hollarda signal qamrovi yuzasidan xulosa va tasviyalar beriladi.
3.O‘zbekiston Respublikasi hududida yuridik va jismoniy shaxslar uchun ma'lumot uzatish aloqa (xususan Wi-Fi) tarmoqlarining qamrov signallarini o‘lchash ishlarini amalga oshirish. Arizalar www.cemc.uz sayti orqali taqdim etilgandan so‘ng, ijro uchun qabul qilinadi va ishlarni bajarish muddati hamda xarajatlari shartnomaga asosan belgilanadi.
O‘lchovlar jarayonida ma‘lumot uzatish aloqa (xususan WiFi) tarmog‘i  uzatgichlarining (router) xizmat ko‘rsatish hududini o‘lchash olib boriladi.
Yakka tartibdagi o‘lchovlar natijasi o‘lchov bayonnomasi va qamrov hududi tushirilgan xarita ko‘rinishda taqdim etiladi. Zaruriy hollarda signal qamrovini yaxshilash yuzasidan xulosa va tavsiyalar beriladi.

ГУП “Центр электромагнитной совместимости » уведомляет о предоставлении новых услуг:
1. Проведение работ по измерению зоны уверенного приёма телевизионных (ТВ) и радиовещательных (РВ) передатчиков для юридических и физических лиц на территории Республики Узбекистан.
Измерения проводятся в соответствии с Государственным стандартом методов измерения Oz DSt 2126:2013 “Зоны уверенного приёма наземного цифрового телевизионного вещания”. Заявки принимаются к исполнению, после представления на сайте www.cemc.uz, а сроки исполнения работ и их стоимость определяются на договорной основе.
В процессе измерений, при определении степени охвата уверенным приёмом сигналов территории обслуживания действующих передатчиков, ответственный работник планирует проведение измерительных работ, привлекает дополнительный персонал, также необходимое оборудование, и при этом технические мероприятия проводятся на платной договорной основе.
Результат измерений предоставляется в виде протокола измерений и карты, с указанием территории покрытия. При необходимости даются заключение и рекомендации касательно охвата сигнала.
2. Проведение работ (тест-драйв) по измерению сигналов покрытия передатчиков сетей мобильной связи для юридических и физических лиц на территории Республики Узбекистан.
Измерения производятся в соответствии с Государственным стандартом методов измерения OzDSt 3207:2023 “Нормы и методы оценки качества услуг сетей мобильной связи” и OzDSt 1139:2015 “Передатчики всех категорий и целей гражданского назначения”. Заявки принимаются к исполнению, после представления на сайте www.cemc.uz, а сроки исполнения работ и их стоимость определяются на договорной основе.
В процессе измерений измерение зоны обслуживания передатчиков существующей обслуживаемой базовой станции мобильной связи (БС) производится либо в индивидуальном порядке (по одному БС и одному стандарту мобильной связи), либо в общем порядке (по нескольким БС и нескольким стандартам мобильной связи).
Результат измерений индивидуального порядка предоставляется в виде протокола измерений и карты, с указанием территории покрытия, а при измерении в общем порядке данные будут представлены в виде карты. При необходимости даются заключение и рекомендации касательно охвата сигнала.
3. Проведение работ по измерению сигналов покрытия сетей передачи данных (в частности Wi-Fi) для юридических и физических лиц на территории Республики Узбекистан. Заявки принимаются к исполнению, после представления на сайте www.cemc.uz, а сроки исполнения работ и их стоимость определяются на договорной основе.
В процессе измерений производится измерение зоны обслуживания передатчиков (роутеров), обслуживающих передаваемую по сети связь (в частности Wi-Fi).
Результат измерений индивидуального порядка предоставляется в виде протокола измерений и карты с указанием территории покрытия. При необходимости предоставляются заключение и рекомендации касательно улучшения охвата сигнала.