“EMMM” DUK Trening markazida “EMMM” DUKning hududiy bo‘linmalari radiooperator xodimlari uchun o‘quv kursi o‘tkazildi
Trening markazining 2025-yil uchun o‘quv rejasiga muvofiq, 2025-yilning 12-14-avgust kunlari “EMMM” DUKning hududiy bo‘linma radiooperator xodimlari uchun o‘quv-mashg‘ulot kursi tashkil etildi. Ushbu o‘quv-mashg‘ulot kursida 12 ta tinglovchi ishtirok etdi.
photo2025-08-1516-43-06.jpg
O‘quv kursining ochilish qismida boshliq o‘rinbosari A. Xashimxodjayev so‘zga chiqib, radiochastota spektridan foydalanish borasidagi so‘nggi yangiliklar, RChSdan foydalanish bo‘yicha jahon tajribasi hamda “EMMM” DUKning istiqboldagi rejalari haqida batafsil ma’lumot berdi.
photo2025-08-1516-43-11.jpg
Sh.Kerimov tomonidan yer sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari. Ularni taraqqiyoti, qo‘llanilish sohalari va yangi standartlari haqida tushunchalar berildi.
Kursning amaliy qismida tinglovchilar guruhlarga bo‘linib, individual amaliy mashg‘ulotda qatnashdilar.
Amaliy qismda:
- o‘lchov metodikalaridan foydalanib o‘lchov rejimlari asosida antennalar yordamida pelengatsiya va o‘lchashlarni amalga oshirish, KINH 04 hujjatiga muvofiq radiomonitoring tadbirlarini rejalashtirish, olib borish, qayd etish va ma’lumotlarni faolligini saqlash bo‘yicha A.Ismailov yo‘riqnomalar berdi.
- Tegishli dasturiy ta’minotlari yordamida o‘lchovlarni o‘tkazish va tahlillarni olib borish va harakatdagi radioaloqa standartlari, texnologiyalarini  rivojlanish bosqichlari hamda ularning bugungi kun holati bo‘yicha K.Chekalin tomonidan ma’lumotlar berildi.
-TVvaRE (DVB-T2, DAB+) singallarini priborlar yordamida texnik parametrlarini o‘lchash, signal qamrov hududini aniqlashda nazariy hisob-kitoblarni amaliy o‘lchovlar bilan taqqoslash va o‘lchovlarni olib borishda qo‘llaniladigan  imkoniyatlari bilan T.Xidoyatov tanishtirdi.

В Тренинг центре ГУП «ЦЭМС» были проведены курсы обучения для радиооператоров территориальных подразделений
В соответствии с учебным планом Тренинг центра на 2025 год, с 12 по 14 августа текущего года для радиооператоров территориальных подразделений был организован учебный курс. Всего в курсе приняли участие 12 слушателей.
photo2025-08-1516-43-06.jpg
Вводную часть учебного курса провёл заместитель начальника ГУП «ЦЭМС» А. Хашимходжаев на котором поделился о последних новостях относительно использования радиочастотного спектра (РЧС) на территории Республики Узбекистан, мировом опыте использования РЧС и перспективных планах развития предприятия.
Кроме этого, начальник Тренинг центра Ш. Керимов дал представление о спутниковых технологиях, этапах их развития, областях применения и новых стандартах.
photo2025-08-1516-43-11.jpg
• Практическая часть учебного курса проводилась в виде участия слушателей в индивидуальных занятиях, разделенных на группы.
Во время практических занятий:
Ведущий инженер службы радиоконтроля и технического развития А. Исмаиловым были даны инструкции по выполнению пеленгации и измерений с использованием антенн на основе режимов измерения с использованием методик измерения, а также по планированию, ведению, записи и поддержанию активности данных радиомониторинга в соответствии с документом ВНДП 04.
Инженер I категории службы радиоконтроля и технического развития К. Чекалин разъяснил порядок проведения и анализа измерений современных систем связи с использованием соответствующего программного обеспечения, а также проинформировал о стадиях развития стандартов и технологий 4-го и 5 -го поколения мобильной радиосвязи.
Ведущий инженер учебного центра Т. Хидоятов ознакомил слушателей с методами измерения технических параметров телевизионных и радиовещательных сигналов, таких как DVB-T2, DAB+, сравнением теоретических расчетов с практическими результатами, при определении зоны покрытия сигнала и современными возможностями, используемыми в процессе измерений.
По окончании обучения слушатели получили возможность расширить свои теоретические знания и дальше развивать практические навыки.