Guruh mutaxassislarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2024-yil 15-16 avgust kunlari Andijonda Qirg‘iziston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi chegaradosh hududlarida kirib kelayotgan quruqlikdagi uyali radioaloqa va teleradioeshittirish signallari masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi guruh mutaxassislarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda “EMMM” davlat unitar korxonasi, UNICON.UZ va O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi mutaxassislari ishtirok etdi.
Tomonlar Qirgʻiziston Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan telekanallari va Qirgʻiziston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan Oʻzbekiston Respublikasi telekanallarining signallari haqida maʼlumot almashdilar.
Yig‘ilishda mutaxassislar mobil va radioeshittirish xizmatlarini rivojlantirish rejalarini muhokama qildi. Tomonlar radiochastota spektridan milliy darajada foydalanishni samarali rejalashtirish va taʼminlash maqsadida 450 MGs, 700 MGs, 850 MGs va 2600 MGs diapazonlarida radiochastotalarni taqsimlash boʻyicha mavjud va istiqbolli rejalar boʻyicha maʼlumotlar almashishga qaror qildilar. Chegara hududlarida elektromagnit moslashuvi, mobil radioxizmatlarni rivojlantirishning jahon tendentsiyalari va Butunjahon radioaloqa konferensiyalari qarorlarini hisobga olish zarurligi ta’kidlandi.
Tomonlar “O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Qirg‘iziston Respublikasi Hukumati o‘rtasida Respublika radioxizmatlari tomonidan foydalaniladigan 29,7 – 960 MGts radiochastota diapazonida radiochastotalarni taqsimlashni muvofiqlashtirish to‘g‘risida”gi Bitimni qayta ko‘rib chiqishni davom ettirish to‘g‘risida qaror qabul qildilar.” (ekspert guruhi yig‘ilishi (2022 yil 27-28 oktyabr. Samarqand sh.))
Qirgʻiziston Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida radiochastota spektridan foydalanish sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga koʻtarilgani taʼkidlanib, muzokaralar natijalari har ikki tomon uchun ham samarali boʻlishiga umid bildirildi.

В период 15-16 августа 2024г. в г. Андижан состоялась встреча специалистов координационной группы по вопросам проникающих сигналов сухопутной подвижной радиосвязи и телерадиовещания на приграничных территориях Кыргызской Республики и Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие специалисты ГУП «ЦЭМС», UNICON.UZ и Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан.
Стороны обменялись информацией по сигналам телевизионных каналов Кыргызской Республики, проникающих на территорию Республики Узбекистан и телевизионных каналов Республики Узбекистан, проникающих на территорию Кыргызской Республики.
На собрании специалисты обсудили планы развития подвижной и радиовещательной радиослужб. Стороны решили обменяться данными по существующему и перспективному планам распределения радиочастот в диапазонах 450 МГц, 700 МГц, 850 МГц и 2600 МГц в целях эффективного планирования использования радиочастотного спектра на национальном уровне и обеспечения электромагнитной совместимости на приграничных территориях. Подчеркнута необходимость учитывать мировые тенденции развития подвижной радиослужбы и решения Всемирных конференций радиосвязи.
Стороны решили продолжить пересмотр «Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики о координации радиочастотных присвоений в полосе радиочастот 29,7 - 960 МГц, используемых радиослужбами Республики Узбекистан и Кыргызской Республики» (заседание экспертной группы (27-28 октября 2022 г, г. Самарканд).
Отмечено, что сотрудничество между Кыргызской Республики и Республики Узбекистан в области использования радиочастотного спектра вышло на новый уровень и выражена надежда на то, что результаты переговоров будут плодотворными для обеих Сторон.