Hazrat Navoiyni anglash — o‘zligimizni anglash
Respublikamiz, xususan, Navoiy viloyati ahlining Alisher Navoiy xotirasiga hurmat-ehtiromi cheksiz. Navoiy viloyati ma’naviy tarbiya, ma’rifiy yuksalish yo‘lida barchaga o‘rnak va namuna bo‘lishi, ta’bir joiz bo‘lsa, yurtning ma’naviy brendiga aylanishi zarurligi ta’kidlandi.
Bu haqida 2024-yil 1-noyabrda Shavkat Mirziyoyev raisligida Navoiy viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi daromadlarini ko‘paytirish, ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash masalalari muhokamasi bo‘yicha bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda aytib o‘tildi hamda Prezidentimiz tashabbuslari bilan Navoiy viloyatida 2025-yilni “Alisher Navoiy yili” deb e’lon qilindi.
Bu yil doirasida “Hazrat Navoiyni anglash — o‘zligimizni anglash” mavzusida prezident sovg‘asi uchun respublika tanlovi tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Har bir mahalla, maktab, oliygohlar va mehnat jamoalarida “Navoiyxonlik kechalari” o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan 2025-yil 7-fevral kuni Navoiy viloyati EMMXda Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va adabiyotiga ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi bilan hamkorlikda “Hazrat Navoiyni anglash — o‘zligimizni anglash” mavzusida Navoiyxonlik tadbiri o‘tkazildi.
Tadbirni xizmat muhandisi M.To‘raqulov kirish so‘zi bilan ochib berib, ushbu tadbir buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 584-yilligi hamda Navoiy viloyatida 2025-yilni Alisher Navoiy yili deb e’lon qilinishi munosaabati bilan bo‘lib o‘tayotganligini ta’kidlab, tadbirga ishtirok etish uchun tashrif buyurgan ustoz va o‘quvchilarni tanishtirib o‘tdi.
vbnvbnvbn1000x392.jpg
Alisher Navoiy nomidagi maktabning Ona-tili va adabiyot fani o‘ituvchisi Z.Istamova Navoiy dahosi naqadar buyukligini so‘z bilan ta’riflab bo‘lmasligi va u kishi qoldirgan ma’naviy me’rosni haligacha to‘liq tadqiq qila olmaganligimiz to‘g‘risida gapirib, u kishining hayot yo‘llari to‘g‘risida ham qisqacha ma’lumot berdi.
fdhhmmmm837x512.jpg
Albatta, Navoiyxonlik kechalarini g‘azal va baytlarsiz tasavvur qilib bo‘lmaydi. Tadbir davomida maktabning ustoz murabbiyi I.Tojiyeva hamda yuqori sinf o‘quvchilari G.Ahadova, Z.Mardonova va R.Normuhammadovalar Navoiy g‘azallaridan na’munalar o‘qib berishdi.
Xizmat muhandislari tomonidan ham Alisher Navoiy g‘azallaridan na’munalar o‘qildi va g‘azallarnini ma’nolari haqida fikr-mulohazalar bildirildi.
Qisqa qilib aytganda, korxonamizda Navoiy dahosiga yuksak ehtirom ko‘rsatilib, buyuk alloma bobomiz munosib xotirlandi.
dfbhbdfdfgdf1000x563.jpg
Tadbir so‘ngida xizmatimiz xodimlari tomonidan tadbirga mehmon sifatida tashrif buyurgan Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va adabiyotiga ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabining ustoz va o‘quvchilariga esdalik sovg‘alari taqdim etildi.

Уважение к памяти Алишера Навои среди населения нашей республики и, в особенности, Навоийской области – безгранично. Подчеркнута необходимость того, что Навоийская область должна стать примером и образцом для подражания на ниве духовного воспитания и просвещения, можно сказать, стать духовным брендом нашей страны.
Об этом говорилось на совещании по вопросам развития экономики Навоийской области, увеличения доходов населения и улучшения социальной инфраструктуры под председательством Шавката Мирзиеева, где по инициативе нашего Президента 2025 год в Навоийской области был объявлен «Годом Алишера Навои».
В рамках этого года ожидается организация республиканского конкурса на президентский приз на тему «Познание великого Навои – познание самих себя». В каждой махалле, школе, высших учебных заведениях и среди трудовых коллективов планируется проведение Навоийских чтений.
В связи с этим 7 февраля 2025 года в СЭМС Навоийской области совместно со специализированной школой по родному языку и литературе имени Адишера Навои было проведено мероприятие на тему «Познание великого Навои – познание самих себя».
Мероприятие открыл инженер службы М.Туракулов, отметивший во вступительном слове, что данное мероприятие проводится в связи с 584-й годовщиной со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои и объявлением 2025 года в Навоийской области «Годом Алишера Навои», и представил приглашенных для участия в мероприятии преподавателей и учеников.
Преподаватель родного языка и литературы школы имени Алишера Навои З. Истамова говорила о том, что гений Навои настолько велик, что не может быть описан словами, и что мы до сих пор не смогли полностью изучить оставленное им духовное наследие, а также предоставила краткую информацию о его жизненном пути.
Разумеется, Навоийские чтения нельзя представить без газелей и бейтов. В ходе мероприятия преподаватель-методист школы И.Тожиева вместе с ученицами старших классов Г.Ахадовой, З.Мардоновой и Р.Нормуаммадовой прочитали избранные газели Навои.
Сотрудники службы также прочитали отрывки из газелей Алишера Навои и высказали мнение об их значении.
Словом, наше предприятие отдало дань уважения гению Навои и достойно почтило память великого ученого.
В завершение мероприятия сотрудники службы вручили памятные подарки преподавателям и ученицам специализированной по родному языку и литературе школы имени Алишера Навои, приглашенным в качестве гостей.