“ISO 9001: 2015, ISO 14001: 2015, ISO 22000: 2018 va ISO 45001: 2018 bo'yicha islohotlar. Biznesni boshqarish standartlari bo'yicha sertifikatlashtirish Reformi” mavzusida Konferentsiya
ISO 18 yildan beri faoliyat yuritayotgan 2000 yil 9001 versiyalari uchun so'nggi uch yil davomida ishlab chiqilgan standartlarning past samaradorligi tufayli ISO boshqaruv tizimlari uchun standartlarni, jumladan, amaliy biznesni boshqarish vositalarini o'zgartirdi.
Yangi standartlarni qo'llashdan manfaatdorlikni oshirish maqsadida Amerika Qo'shma Shtatlari Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) CERT ACADEMY bilan birgalikda VIII Markaziy Osiyo Savdo Forumida “ISO 9001: 2015, ISO 14001: 2015, ISO, ISO standartlarini isloh qilish” mavzusida konferentsiya o'tkazdi.
Mazkur seminarda bizning korhonamizdan Sifat boshqarish xizmatining I-toyifali muhandislari - M.Ahmedjanova va Sh.Ahunbaevlar ishtirok etdilar.
Konferentsiya dasturiga quyidagilar kiritilgan:
- ISO standartlarining roli va ularning biznes egalari uchun ahamiyati;
- SWOT, PEST, Porter 5-kuchlari asosida biznesni rivojlantirish strategiyasi va taktikasini ishlab chiqish (ichki va tashqi biznes muhitini tahlil qilish);
- ISO standartlarida tahdidlarni boshqarishning keng qo'llanilishi (HACCP, SWIFT, FMEA);
- KPI tizimini yaratish (biznes-jarayonlar uchun mezonlar, indikatorlar va ko'rsatkichlar).
Konferentsiyadan olingam ma’lumotlar korxonaning faoliyatida ijobiy natijalar beradi, deb hisoblaymiz.

В связи с низкой эффективностью при управлении бизнесом стандартов, разработанных на 9001 версии 2000 года, действующих уже более 18 лет, Международная Организация ISO за последние 3 года изменила стандарты по системам менеджмента, вклучив практические инстурменты управления бизнесом.
С целью получения максимальных выгод от приминения новых стандартов Программа Агентством международному развитию США (USAID) совместно с CERT ACADEMY, в рамках VIII Центрально-Азиатского торгового форума, впервые организовали конференцию на тему «Реформа в ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 22000:2018 и ISO 45001:2018. От стандартов для сертификации к стандартам для управления бизнесом» в Республике Узбекистан.
В семинаре участвовали с нашей организации инженеры 1- категории Службы менеджмента качества – Ахмеджанова М.М. и Ахунбаев Ш.Ш.
Программа конференции включал:
- изменение роли стандартов ISO и их ценность для владельцев бизнеса;
- разработка стратегий и тактик развития бизнеса на основе SWOT, PEST, 5-сил Портера (анализ внутренней и внешней бизнеса среды);