КОНСТИТУЦИЯ – ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИГИМИЗ КАФОЛАТИ
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг яратилиши тарихи ҳақида сўз юритишдан олдин “Конституция нима?” деган саволга жавоб бериш мақсадга мувофиқдир.
Конституция (лотинча “Constitution” – тузилиш, тузук) – давлатнинг Асосий қонуни. У давлат тузилишини, ҳокимият ва бошқарув органлари тизимини, уларнинг ваколати ҳамда шакллантирилиш тартиби, сайлов тизими, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва шахснинг ўзаро муносабатлари, шунингдек, суд тизимини ҳамда давлат ва жамиятнинг ўзаро муносабатларини белгилаб беради.
Олий Кенгаш қарори билан 1990 йил 21 июнь куни Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раислигида давлат арбоблари, депутатлар, мутахассислардан иборат 64 нафар аъзони ўзида жамлаган Конституциявий комиссия тузилди ва Конституция лойиҳаси ана шу комиссия томонидан 2 йилдан ортиқ вақт мобайнида тайёрланди. Конституциявий комиссия 1992 йил 8 сентябрда Конституция лойиҳасини умумхалқ муҳокамаси учун эълон қилди. Ушбу йиғилишда лойиҳани охирига етказиш ва таҳрир қилиш учун ишчи гуруҳ тузилди. Янги Конституциянинг биринчи лойиҳаси 1992 йил 26 сентябрь куни тайёр бўлди ва шу куни матбуотда чоп этилди.
Лойиҳа эълон қилингач, унинг умумхалқ муҳокамаси 1992 йилнинг сентябрь ойи охиридан декабрь ойи бошларигача давом этиб, Конституциявий комиссияга фикр-мулоҳазалар билдирилган 600 тага яқин хат келиб тушди. Республика матбуотининг ўзида Конституция лойиҳасига бағишланган юздан ортиқ материаллар эълон қилинди. Фуқароларимиз билдирган таклифлар сони 5 мингдан ошиб кетди.
Конституция лойиҳаси ўтказилган муокамалар давомида келиб тушган таклифлар асосида анча тузатилди ва қайта ишланди.
Сўнгра, 1992 йил 21 ноябрда умумхалқ муҳокамасини давом эттириш учун Конституция лойиҳаси иккинчи марта газеталарда чоп этилди.
Конституциявий комиссия томонидан 1992 йил 6 декабрда Конституция лойиҳаси охирги марта муҳокама этилди.
Конституция 97 та мамлакатнинг илғор конституциявий тажрибасини ҳисобга олиб яратилди. Бунда жаҳон конституциявий тажрибасинининг бир қатор илғор жиҳатлари ҳисобга олинди. Конституция лойиҳаси Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик кенгаши каби нуфузли халқаро ташкилотлар ва АҚШ, Буюк Британия, Германия, Франция каби демократик давлатлар мутахассисларининг синчков экспертизасидан ўтди.
Айниқса, Конституция лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси Ўзбекистон халқининг хоҳиш-иродасини аниқлаш ҳамда жуда бой материал тўплаш имконини берди. Ушбу материал чуқур ва ҳар томонлама ўрганиб чиқилди, умумлаштирилди ва халқнинг умумий иродаси шаклида ўн иккинчи чақириқ Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг ўн биринчи сессияси муҳокамасига киритилди.
Олий Кенгаш сессиясига муҳокама қилиш учун киритилган Конституция лойиҳасига 80 га яқин ўзгаришлар, қўшимчалар таклиф этилди ва аниқликлар киритилди.
Депутатлар томонидан лойиҳа моддама-модда муҳокама қилиниб, унга яна бир қатор ўзгартишлар киритилгач, 1992 йил 8 декабрь куни Бош Қомусимиз қабул қилинди. Шу кундан эътиборан, 8 декабрь – умумхалқ байрами деб эълон қилинди.
Ўзбекистон Республикасининг конституцияси Муқаддима, 6 бўлим, 26 боб, 128 моддадан иборат.
Шундай қилиб, Ўзбекистон ўз мустақиллигини эълон қилган санадан эътиборан дунё саҳнида янги, суверен давлат қарор топган бўлса, биринчи Конституциямиз қабул қилинган куни давлатимиз янгидан туғилди, ҳақиқий мустақиллигимизга мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор қўйилди.
Мустақил Ўзбекистоннинг биринчи Конституцияси янги мустақил жамиятнинг ишончли ҳуқуқий кафолатларини шакллантирди ва мустаҳкамлади. Ўзбекистон Конституциясининг ғоя ва нормаларида халқимизнинг кўп асрлик тажриба ва маънавий қадриятлари, бой тарихий-ҳуқуқий мероси акс эттирилгани унинг ҳаётийлигининг кафолатидир.
Шу билан бирга, Асосий Қонунимиз кўплаб демократик давлатларда конституциявий қурилиш соҳасидаги илғор тажрибанинг энг яхши жиҳатларини, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг умумэътироф этилган нормалари ҳамда мазкур соҳадаги бошқа халқаро ҳужжатларга асосланган инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, эркинлигини таъминлаш ва ҳимоя қилиш механизмини ўзида мужассам этган.
Бугун келажак авлодлар олдидаги юксак масъулиятни англаган ҳолда Конституция тамойиллари асосида амалга оширилаётган ҳар бир ислоҳот замирида мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, аҳоли турмуш фаровонлигини юксалтириш, Ўзбекистонни энг ривожланган давлатлар қаторидан мустаҳкам ўрин эгаллаши каби мақсадлар мужассам. Шундай экан, ҳар жабҳада ва ҳар соҳада Бош қомусимизга ҳурмат ва эҳтиром кўрсатилса, албатта ривожланиш куртаклари тезроқ қанот ёзажак.
“ЭМММ” ДУК раҳбарияти ҳамда жамоаси, Ўзбекистон Республикаси Конституция қабул қилинганининг 28 йиллиги муносабати билан барча ўзбекистонликларни табриклайди.

Прежде чем говорить об истории Конституции Республики Узбекистан, «Что такое Конституция?» На вопрос целесообразно ответить.
Конституция (лат. «Конституция» - устройство, порядок) - Основной Закон государства. Он определяет структуру государства, систему правления и управления, их полномочия и порядок формирования, избирательную систему, права и свободы граждан, отношения между обществом и личностью, а также судебной системой, государством и обществом.
Решением Верховного Совета 21 июня 1990 года была создана Конституционная комиссия под председательством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в составе 64 членов государственных деятелей, депутатов и специалистов. 8 сентября 1992 года Конституционная комиссия вынесла проект Конституции на общественное обсуждение. На этой встрече была сформирована рабочая группа для доработки и редактирования проекта. Первый проект новой Конституции был подготовлен 26 сентября 1992 года и в тот же день опубликован в печати.
После объявления проекта его общественное обсуждение продолжалось с конца сентября до начала декабря 1992 года, и Конституционная комиссия получила около 600 писем с комментариями. В республиканской прессе опубликовано более ста материалов по проекту Конституции. Количество предложений, поданных нашими гражданами, превысило 5 тысяч.
В проект конституции были внесены существенные поправки и доработки на основе предложений, полученных в ходе обсуждений. Затем, 21 ноября 1992 года, проект Конституции был опубликован в газетах во второй раз, чтобы продолжить общественное обсуждение. 6 декабря 1992 года Конституционная комиссия в последний раз обсудила проект Конституции.
Конституция создана с учетом передового конституционного опыта 97 стран. В нем учтен ряд передовых аспектов мировой конституционной практики. Проект конституции был тщательно изучен ведущими международными организациями, такими как Организация Объединенных Наций, Совет безопасности и сотрудничества в Европе, а также экспертами из демократических стран, таких как США, Великобритания, Германия и Франция.
В частности, публичное обсуждение проекта Конституции позволило определить волю народа Узбекистана и собрать очень богатый материал. Этот материал был тщательно и всесторонне изучен, обобщен и вынесен на обсуждение одиннадцатой сессии Верховного Совета Республики Узбекистан двенадцатого созыва в форме единой воли народа.
В проект Конституции, вынесенный на обсуждение сессии Верховного Совета, было предложено около 80 изменений, дополнений и уточнений.
После того, как депутаты обсудили проект постатейно и внесли в него ряд поправок, 8 декабря 1992 года была принята наша Общая энциклопедия. С этого дня 8 декабря объявлено национальным праздником.
Конституция Республики Узбекистан состоит из введения, 6 разделов, 26 глав, 128 статей.
Таким образом, если со дня провозглашения независимости Узбекистана на мировой арене было создано новое суверенное государство, то в день принятия нашей первой Конституции наше государство возродилось заново, была заложена прочная правовая основа для нашей истинной независимости.
Первая Конституция независимого Узбекистана сформировала и укрепила надежные правовые гарантии нового независимого общества. То, что идеи и нормы Конституции Узбекистана отражают многовековой опыт и духовные ценности, богатое историческое и правовое наследие нашего народа, является залогом его жизнеспособности.
В то же время наша Конституция воплощает в себе лучшие практики конституционного строительства во многих демократиях, механизм обеспечения и защиты прав и интересов человека, свобод, основанный на общепризнанных нормах Всеобщей декларации прав человека и других международных документов в этой области.
Сегодня, осознавая высокую ответственность перед будущими поколениями, каждая реформа, проводимая на основе принципов Конституции, базируется на целях укрепления нашей независимости, повышения благосостояния населения, превращения Узбекистана в одну из самых развитых стран. Поэтому, если нашу Генеральную энциклопедию уважать и уважать на всех фронтах и в каждой области, конечно, ростки развития расправят свои крылья быстрее.
Руководство и коллектив ГУП ЦЭМС поздравляют всех узбекистанцев с 28-летием принятия Конституции Республики Узбекистан.