Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi va jahon mamlakatlarida kichik hajmdagi ma’lumotlarni uzoq masofalarga uzatish uchun turli faoliyat sohalarida qo‘llaniladigan LPWAN texnologiyasining yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan LoRaWAN tarmog‘i faol rivojlanmoqda. Ushbu texnologiya zamonaviy "Internet of Things" (IoT) bozorida istiqbolli simsiz texnologiyalardan biri hisoblanadi.
2015-yil yanvar oyida LoRaAlliance notijorat tashkiloti LoRaWAN protokolini global past energiya iste’moli tarmoqlari uchun yagona standart sifatida qabul qilish va targ‘ib qilish maqsadida tashkil etilgan. LoRaAlliance tarkibiga IBM, Semtech, Cisco, Inmarsat, Swisscom va boshqalar kabi dasturiy ta’minot, mikroelektronika ishlab chiqaruvchilari, aloqa operatorlari va boshqalar kiradi. Tizim subgigagers chastota diapazonida ishlaydi: AQShda 169, 433 va 915 MHz, Yevropada esa 868 MHz diapazonda. LoRa (Long Range) modulyatsiya texnologiyasi boshqa raqobatdosh usullarga qaraganda ancha katta aloqa masofasini (qamrov hududini) ta’minlaydigan modulyatsiya usulidir. Usul kengaytirilgan spektrli modulyatsiya texnologiyasi va chiziqli chastotali modulyatsiya variatsiyasi (Chirp Spread Spectrum, CSS) integratsiyalashgan to‘g‘ridan to‘g‘ri xatolarni tuzatish (Forward Error Correction, FEC) ga asoslangan. Ma’lumotlar uzatish tezligini tanlash qamrov hududi va ma’lumotlar hajmi o‘rtasidagi murosadir, turli ma’lumot uzatish tezligidagi xabarlar bir-biriga xalaqit bermaydi. Tarmoq uzellari uchun past energiya iste’moli, ya’ni oddiy AA batareyalaridan 10 yilgacha ishlash, ma’lumot almashish tezligining pastligi, uzoq masofali aloqa (qishloq joylarda 15 km va zich shaharlarda 5 km) va oxirgi uskunalarning arzonligi xosdir. Rasmda LoRaWAN tarmoqlarining arxitekturasi ko‘rib chiqilgan. LoRaWAN klassik tarmog‘i quyidagi elementlardan tashkil topgan: oxirgi tugunlar, shlyuzlar, tarmoq serveri va ilovalar serveri.
photo2026-02-0616-55-15.jpg
Oxirgi qurilmalardan (hisoblagichlar, datchiklar) radiokanal yordamida ma’lumotlarni qabul qiluvchi va ularni tranzit tarmoqqa uzatuvchi qurilma - LoRa shlyuzi (Gateway/Concentrator, bazaviy stansiya). Tranzit tarmoqlar sifatida Ethernet, WiFi, uyali aloqa tarmoqlari va boshqa har qanday telekommunikatsiya kanallari bo‘lishi mumkin.
Shlyuz va oxirgi qurilmalar "yulduz" tipidagi tarmoq topologiyasini tashkil etadi. Ko‘pincha ushbu qurilma bir vaqtning o‘zida bir nechta kanallardagi signallarni yoki hatto bitta kanalda bir nechta signallarni qayta ishlash uchun ko‘p kanalli qabul qilgichlarni o‘z ichiga oladi.
Shunga ko‘ra, bunday qurilmalarning bir nechtasi tarmoqning qamrov hududini va oxirgi tugunlar va server o‘rtasida ma’lumotlarning shaffof ikki tomonlama uzatilishini ta’minlaydi. Tarmoq serveri (Network Server) tarmoqni boshqarish uchun mo‘ljallangan: jadvalni belgilash, tezlikni moslashtirish, qabul qilingan ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash. Ilovalar serveri (Application Server) chekli uzellar ishini masofadan turib nazorat qilishi va ulardan kerakli ma’lumotlarni yig‘ishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasida ruxsat beruvchi hujjatlarni berish tartibi Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining 2019-yildagi 30-dekabr 521-sonli "O‘zbekiston Respublikasi hududida ma’lumotlarni yig‘ish va qayta ishlash uchun aloqa tarmoqlarida qo‘llaniladigan tor polosali simsiz texnologiyalar uchun radiochastotalar ajratish to‘g‘risida"gi qarori bilan tartibga solingan. Ushbu qarorga ko‘ra, ikkilamchi asosda chiqish quvvati 25 mW gacha bo‘lgan LPWAN texnologiyasi uskunalarini olib kirish, sotish va ulardan foydalanish uchun 863-870 MHz va               922-928 MHz radiochastotalar polosalari ajratilgan.
O‘zbekiston Respublikasida 2020-yildan boshlab Toshkent shahrida, boshqa shaharlarda va yirik sanoat va qazib olish korxonalari obyektlarida barcha xususiy va ko‘p kvartirali uylar, binolar va shahar hududini qamrab olgan holda LoRaWAN texnologiyalari asosida energiya samarador LPWAN tarmog‘i tizimi faol joriy etilmoqda.

В настоящее время в Республике Узбекистан и странах мира активно развивается сеть LoRaWAN, которая является одним из направлений технологии LPWAN, применяющейся в различных сферах деятельности для передачи небольших по объему данных на дальние расстояния. Данная технология является одной из перспективных беспроводных технологий на современном рынке «Интернета вещей» (Internet of Things, IoТ).
В январе 2015 года была создана некоммерческая организация LoRaAlliance с целью принятия и продвижения протокола LoRaWAN в качестве единого стандарта для глобальных сетей с низким энергопотреблением (LPWAN— от англ. Low Power Wide Area Network). В LoRaAlliance входят производители программного обеспечения, микроэлектроники, операторы связи и т.д., как: IBM, Semtech, Cisco, Inmarsat, Swisscom и другие. Система работает в субгигагерцовом диапазоне частот: 169, 433 и 915 МГц в США, а в Европе — в диапазоне 868 МГц. Технология модуляции LoRa (Long Range) представляет собой метод модуляции, который обеспечивает значительно большую дальность связи (зону покрытия), чем другие конкурирующие с ним способы. Метод основывается на технологии модуляции с расширенным спектром и вариации линейной частотной модуляции (Chirp Spread Spectrum, CSS) с интегрированной прямой коррекцией ошибок (Forward Error Correction, FEC). Выбор скорости передачи данных - это компромисс между зоной покрытия и объемом данных, сообщения с разными скоростями передачи данных не мешают друг другу. Скорость передачи данных LoRa находится в диапазоне от 0,3 до 50 кбит/с. Узлам сети характерны низкое энергопотребление, т.е. до 10 лет работы от обычных батарей АА, невысокая скорость обмена данными, большая дальность связи (15 км в сельской местности и 5 км в плотной городской застройке) и низкая стоимость оконечного оборудования. На рисунке рассмотрена архитектура LoRaWAN сетей. Классическая сеть LoRaWAN состоит из следующих элементов: конечные узлы, шлюзы, сервер сети и сервер приложений.
Устройство, принимающее данные от конечных устройств (счётчики, датчики) с помощью радиоканала и передающее их в транзитную сеть - Шлюз LoRa (Gateway/Concentrator, базовая станция). Транзитными сетями могут выступать Ethernet, WiFi, сотовые сети и любые другие телекоммуникационные каналы.
Шлюз и конечные устройства образуют сетевую топологию типа «звезда». Часто данное устройство содержит многоканальные приёмопередатчики для обработки сигналов в нескольких каналах одновременно или даже, нескольких сигналов в одном канале.
Соответственно, несколько таких устройств обеспечивает зону покрытия сети и прозрачную двунаправленную передачу данных между конечными узлами и сервером. Сервер сети (Network Server) предназначен для управления сетью: заданием расписания, адаптацией скорости, хранением и обработкой принимаемых данных. Сервер приложений (Application Server) может удаленно контролировать работу конечных узлов и собирать необходимые данные с них.
В Республике Узбекистан порядок выдачи разрешительных документов регламентирован Решением Республиканского совета по радиочастотам №521 от 30.12.2019г. «О выделении радиочастот для узкополосных технологий, применяемых в сетях связи для сбора и обработки информации на территории Республики Узбекистан». Согласно данному решению выделены полосы радиочастот 863-870 МГц и 922-928 МГц на вторичной основе для ввоза, реализации и использования оборудования технологии LPWAN с выходной мощностью до 25 мВт.
В Республике Узбекистан с 2020 года активно внедряется система энергоэффективной сети LPWAN на базе технологий LoRaWAN с охватом всех частных и многоквартирных домов, зданий и городской территории в г.Ташкенте, других городах и объектах крупных промышленных и добывающих предприятий.
Технология LoRaWAN является одной из перспективных беспроводных технологий на современном рынке «Интернета вещей», которая осуществляет передачу данных на большие расстояния до 15 км при скорости до 50 кбит/с, а также имеет минимальное потребление электроэнергии, обеспечивающее несколько лет автономной работы на одном аккумуляторе.