Mobil aloqa operatorlarining hududiy vakillari bilan uchrashuv yig‘ilishi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktabr sanasidagi PF‑6079-son “Raqamli O‘zbekiston-2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni talablaridan kelib chiqib, joriy yilning 16-may kuni Qoraqalpog‘iston  Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy sho‘basi va “O‘zkomnazorat” inspeksiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘linmasi boshchiligida mobil aloqa operatorlari hududiy bo‘linma va filial rahbarlari hamda texnik muhandislari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
sbgfsad.jpg
Yig‘ilishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududidagi A-380 xalqaro ahamiyatga ega avtomobil yo‘lida uyali aloqa operatorlarning mobil aloqa qamrovini o‘rganish natijasida mobil internet qamrovi yetarli bo‘lmagan va ovozli aloqa umuman mavjud bo‘lmagan hududlarlarga yangi tayanch stansiyalarini qurish kerakligi taklif etildi hamda istiqbolli rejalari muhokama qilindi. Yig‘ilish so‘ngida mobil internet qamrovi mavjud bo‘lmagan magistral yo‘llarni sifatli aloqa va internet xizmatlari bilan ta’minlash bo‘yicha Vazirlikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy sho‘basi tomonidan mobil aloqa operatorlarining hududiy vakillariga tegishli vazifalar va takliflar berildi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi EMMX boshlig‘i yig‘ilish ishtirokchilariga “EMMM” DUK tomonidan yangi xizmat turlari joriy qilinganligi va iste’molchilarning ushbu yangi xizmat turlaridan foydalanish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumotlar berib o‘tdi.

Состоялась встреча с региональными представителями операторов мобильной связи
На основании требований Указа Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП‑6079 “Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации” 16‑мая текущего года в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан состоялось встреча под руководством регионального сектора Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и регионального отделения Инспекции «Узкомназорат» Республики Каракалпакстан с участием руководителей региональных подразделений, филиалов и технических инженеров операторов мобильной связи.
sbgfsad.jpg
По итогам изучения зон покрытия мобильной связи вдоль автотрассы международного значения А-380, проходящей через территорию Республики Каракалпакстан, было предложено построить новые базовые станции в местах с недостаточным покрытием мобильного интернета и отсутствием голосовой связи. Также было проведено обсуждение перспективных планов развития мобильной связи. В конце встречи территориальным сектором Министерства цифровых технологий по Республике Каракалпакстан были поставлены соответствующие задачи и даны предложения региональным представителям операторов мобильной связи по улучшению качества предоставляемых услуг мобильной связи и мобильного интернета.
Также, начальник Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан проинформировал всех участников встречи о новых услугах ГУП «ЦЭМС». В ходе встречи были даны подробные ответы на все вопросы участников.