Monopoliyaga qarshi komplayens bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi
Joriy yilning 17-aprel kuni  “EMMM” DUK boshliq o‘rinbosari A.X.Xashimxodjayev va Monopoliyaga qarshi komplaens bo‘yicha yetakchi mutaxassisi V.L.Guseinov boshchiligida markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari hamda viloyat EMMX boshliqlari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Monopoliyaga qarshi komplaens bo‘yicha yetakchi mutaxassisi V.L.Guseinov so‘zga chiqib, yig‘ilish ishtirokchilarining e’tiborini O‘zbekiston Respublikasining “Raqobat to‘g‘risida”, “Davlat xaridlari to‘g‘risida”, “Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlari, shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 2-martdagi “Monopoliyaga qarshi komplayensni joriy etish to‘g‘risida”gi 114-son qaroriga jiddiy yondashuv bilan qarashlarini so‘radi.
Ushbu qonun hujjatlarining sifatli va to‘liq ijrosini ta’minlash maqsadida, “EMMM” DUKda “2025-yilga mo‘ljallangan raqobat va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlari buzilishi xavfini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi” ishlab chiqilganligini va boshliq tomonidan 2025-yil 25-fevraldagi 7-F-son farmoyish  tasdiqlanganligini aytib o‘tdi.
2025-yilning 1-choragida Dastur ijrosini o‘rganish natijasida, umuman olganda, “EMMM” DUK apparati bo‘lim va xizmatlari rahbarlari hamda EMMX boshliqlari texnik o‘quv va seminar mashg‘ulotlarini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha Farmoyishni bajarishga mas’uliyat bilan yondashganlari ma’lum bo‘ldi.
Shu bilan birga, ayrim kamchiliklar ham qayd etildi. Shu munosabat bilan Dastur bandlarining bajarilishi yuzasidan fikr almashildi, mavjud ayrim kamchiliklarni bartaraf etish, shuningdek, Monopoliyaga qarshi choralar dasturini bajarish bo‘yicha faoliyatni takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.

Проведено совещание по антимонопольному комплаенсу
17 апреля текущего года в ГУП «ЦЭМС» состоялось совещание под руководством заместителя начальника А.Хашимходжаева, с участием ведущего специалиста по антимонопольному комплаенсу В.Гусеинова, начальников служб, отделов и областных СЭМС.
В ходе совещания акцентировано внимание присутствующих, что в соответствии с законами Республики Узбекистан «О конкуренции», «О государственных закупках», «О защите прав потребителей», а также постановлением Кабинета Министров от 2.03.2021 года №114 по внедрению антимонопольного комплаенса, в целях обеспечения их качественного и полноценного исполнения, в ГУП «ЦЭМС» разработана и распоряжением Начальника №7-Ф от 25 февраля 2025г. утверждена «Программ мер по снижению риска нарушения законодательства о конкуренции и защите прав потребителей на 2025 год».
Изучение хода выполнения Программы в 1 квартале 2025г. показало, что в целом руководители отделов и служб аппарата ГУП «ЦЭМС» и начальники СЭМС в целом ответственно подошли к выполнению Распоряжения в части организации и проведения технической учебы и семинарских занятий.
Вместе с тем отмечены отдельные упущения, в связи с чем состоялся обмен мнениями по выполнению пунктов Программы, обсуждены запланированные к реализации меры по устранению имеющихся отдельных недостатков, а также совершенствованию деятельности по выполнению Программы антимонопольных мер.