Navoiy viloyati EMMX, “Oʻzkomnazorat” inspeksiyasining Navoiy viloyati hududiy shu’basi hamda Navoiy shahar IIB hodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarorining 3-ilovasiga asosan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirlik va idoralarning oʻzaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom”ga muvofiq 2026-yil mobaynida hamkorlikda ishlarni tashkil etish chora-tadbirlar rejasiga asosan radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 18-iyun kuni Navoiy shahar hududida tezkor tadbirlari o‘tkazildi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlari jarayonida Navoiy shahar Navoiy City qurulish obyektida ish olib borayotgan bir nechta fuqarolar tomonidan radioelektron vositalaridan tegishli ruxsatnomasiz foydalanish holati aniqlandi.
Navoiy shahar IIB hodimi tomonidan radioelektron vositalar qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yildi va texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.
Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim etilgan radioelektron vositalar xizmat muhandislari tomonidan texnik ekspertizadan oʻtkazildi hamda texnik ekspertiza xulosalari va radioelektron vositalar Navoiy shahar IIBga taqdim etildi.

В соответствии с приложением № 3 «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также при устранении радиопомех» к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801, на основании плана мероприятий по организации совместной работы в течение 2026 года, 18 июня текущего года сотрудники СЭМС Навоийской области, территориального управления инспекции «Узкомназорат» и УВД города Навои провели оперативные мероприятия в целях выявления случаев незаконного использования радиоэлектронных средств.
В ходе проведенных мероприятий выявлен факт использования радиоэлектронных средств без соответствующих разрешительных документов несколькими гражданами, работающими на строительном объекте Навои Сити в городе Навои.
Сотрудником УВД города Навои радиоэлектронные средства были временно изъяты в установленном законодательством порядке и переданы в Службу электромагнитной совместимости Навоийской области для проведения технической экспертизы.
Инженерами Службы электромагнитной совместимости Навоийской области была проведена техническая экспертиза предоставленных радиоэлектронных средств, а заключения технической экспертизы были переданы в УВД города Навои.