Navoiy viloyati EMMXda radiochastota spektridan foydalanuvchilar uchun seminar tashkil etildi
Joriy yilning 26-noyabr kuni Navoiy viloyati EMMXda radioelektron vositalardan (REV) foydalanuvchi tashkilotlarning mas’ul xodimlari uchun navbatdagi o‘quv-amaliy seminari gibrid rejimida o‘tkazildi. Tadbirning asosiy maqsadi radiochastota spektridan foydalanis sohasida me’yoriy hujjatlar talablari bo‘yicha tashkilot xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini yanada oshirish, shuningdek, amaliy jarayonda uchraydigan masalalar yuzasidan tushuntirish berishdan iborat bo‘ldi.
photo2025-11-2816-50-11.jpg
photo2025-11-2816-50-16.jpg
Seminarda xizmat muhandislari J.Xo‘jayev va J.Karimovlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining 1998-yil 25-dekabrdagi “Radiochastota spektri to‘g‘risida”gi 725-I-sonli qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish” to‘g‘risidagi 801-sonli qarorining haqida ma’lumotlar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 23-avgustdagi 417-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 801-son qaroriga kiritilgan o‘zgartirishlar va Yagona interaktiv Davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali ko‘rsatiladigan xizmatlar hamda “EMMM” DUK tomonidan tashkil etilgan yangi xizmatlar to‘g‘risida ma’lumot berib o‘tildi.
Shuningdek, “O’zbekiston Respublikasi hududida quruqlikdagi harakatdagi radioaloqaning radioelektron vositalardan foydalanish tartibini soddalashtirish haqida” 2022-yil 23-fevraldagi 686-son, “Turg‘un xizmat radioradioelektron vositalardan foydalanishni tartibini soddalashtirish haqida”gi 2020-yil 19-oktabrdagi 610-son hamda “Ma’lumotlarni uzarish tarmog‘i radioelektron vositalardan foydalanish tartibini soddalashtirish haqida” 2020-yil 29-oktabrdagi 612-son Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashi qarorlari mazmun-mohiyati to‘g‘risida tushuncha berildi.
photo2025-11-2816-50-21.jpg
O‘quv seminari yakunida seminar ishtirokchilari tomonidan sohaga oid qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan javob berildi.

В СЭМС Навоийской области организован семинар для пользователей радиочастотного спектра
26 ноября текущего года в СЭМС Навоийской области в гибридном режиме был проведен очередной учебно-практический семинар для работников организаций, использующих радиоэлектронные средства (РЭС). Основной целью мероприятия было повышение знаний и навыков сотрудников организаций по требованиям нормативно-правовых документов в области использования радиочастотного спектра.
photo2025-11-2816-50-11.jpg
photo2025-11-2816-50-16.jpg
На семинаре инженерами службы Ж.Хужаевым и Ж.Каримовым была предоставлена информация о Законе Республики Узбекистан № 725-I от 25.12.1998 г. «О радиочастотном спектре» и Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22.12.2020 г. «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
Были даны сведения об изменениях, внесенных в Постановление Кабинета Министров № 801 Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 417 от 23 августа 2023 года и об услугах, предоставляемых черед Единый портал государственных услуг, а также о новых услугах, внедренных в ГУП «ЦЭМС».
Кроме того, были даны разъяснения касательно содержания решений Республиканского совета по радиочастотам № 686 от 23.02.2023 года «Об упрощении порядка использования радиоэлектронных устройств сухопутной подвижной радиосвязи на территории Республики Узбекистан», № 610 от 19.10.2020 года «Об упрощении порядка использования радиоэлектронных средств фиксированной службы» и № 612 от 29.10.2020 г. «Об упрощении порядка использования радиоэлектронных средств систем передачи данных».
photo2025-11-2816-50-21.jpg
В конце обучающего семинара участники получили от специалистов ответы на интересующие их вопросы по теме занятия.