Navoiy viloyati EMMX xodimlari, Navoiy shahar IIB HPB profilaktika inspektori hamda “Oʻzkomnazorat” inspeksiyasining Navoiy viloyati hududiy shu’basi xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarorining 3-ilovasiga asosan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirlik va idoralarning oʻzaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom”ga muvofiq 2026-yil mobaynida hamkorlikda ishlarni tashkil etish chora-tadbirlar rejasiga asosan radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 26-iyun kuni Navoiy shahar hududida radiomonitoring tadbirlari o‘tkazildi.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari natijasida Navoiy shahar Hayot MFY hududidagi qurulish obyektida ish olib borayotgan fuqaro tomonidan ja’mi 5 (besh) dona BAOFENG BF-888S rusumli radioelektron vositalaridan tegishli ruxsatnomasiz foydalanish holati aniqlandi.
Navoiy shahar IIB HPB profilaktika inspektori tomonidan radioelektron vositalar qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yildi va texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.
Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim etilgan radioelektron vositalar xizmat muhandislari tomonidan texnik ekspertizadan oʻtkazildi hamda texnik ekspertiza xulosalari va radioelektron vositalar Navoiy shahar IIBga taqdim etildi.

В Навоийской области продолжаются совместные работы по мониторингу
В соответствии с приложением № 3 «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также при устранении радиопомех» к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801, на основании плана мероприятий по организации совместной работы в течение 2026 года, 26 июня текущего года сотрудники СЭМС Навоийской области, территориального управления инспекции «Узкомназорат» и УПП УВД города Навои провели мероприятие по радиомониторингу в целях выявления случаев незаконного использования радиоэлектронных средств.
В результате проведенных мероприятий по мониторингу выявлен случай использования гражданином, работающим на строительном объекте на территории МСГ Хаёт города Навои, пяти радиостанций типа BAOFENG BF-888S без соответствующих разрешений
photo2026-07-0316-11-34.jpg
Инспектор по профилактике УПП УВД города Навои в установленном законодательством порядке временно изъял радиоэлектронные средства и передал их в Службу электромагнитной совместимости Навоийской области с целью проведения технической экспертизы.
Инженерами Службы электромагнитной совместимости Навоийской области была проведена техническая экспертиза предоставленных радиоэлектронных средств, а заключения технической экспертизы были переданы в УВД города Навои.