Коррупцияга муросасизлик-унга қарши муваффақиятли курашнинг калитидир
Кейинги йилларда Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш соҳасида муҳим ташкилий-ҳуқуқий ислоҳотлар амалга оширилди. Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга, жамиятда коррупцияга муросасиз муносабатни шакллантиришга йўналтирилган тизимли чоралар кўрилди.
Ислоҳотларни амалга ошириш доирасида фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоя қилинишини, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолияти очиқлигини, жамоат ва парламент назоратини таъминлаш механизмлари такомиллаштирилди, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва суд органлари фаолиятининг ҳуқуқий асослари ислоҳ қилинди.
Шу билан бирга, иқтисодиётни янада ўстириш, халқ фаровонлигини ошириш, мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилаш борасидаги стратегик вазифаларни ҳал этиш коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишини таъминлаш ҳамда коррупция кўринишларининг сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этиш бўйича янги тизимли чоралар кўрилишини тақозо қилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, “ЭМММ” ДУКда коррупцияга қарши курашиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш доирасида доимий равишда ишлар олиб борилмоқда. Хусусан, “ЭМММ” ДУКнинг 2021-йил 11-майдаги 112-сон буйруғи билан қуйидаги ҳужжатлар тасдиқланди: Одоб-ахлоқ қоидалари, Одоб-ахлоқ, меҳнат низоси ва коррупцияга қарши курашиш комиссияси тўғрисидаги Низом, Одоб-ахлоқ, меҳнат низоси ва коррупцияга қарши курашиш комиссияси таркиби, Коррупцияга оид ҳаракатлар тўғрисида ахборот бериш бўйича алоқа каналлари орқали келиб тушган хабарларни қабул қилиш ва қайта ишлаш регламенти. Юқоридаги ҳужжатларнинг талаблари “ЭМММ” ДУК ва унинг ҳудудий бўлинмаларининг барча ходимлари учун мажбурий бўлиб корхонада коррупциянинг олдини олишда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Коррупцияга қарши кураш самарадорлигини ошириш мақсадида қуйидаги омилларга алоҳида эътибор бериш лозим:
• коррупцияга кўпроқ мойил бўлган корхонанинг йўналишларини аниқлаш;
• хизмат вазифаларини бажаришда ходимларнинг манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уларни ҳал қилиш масалаларини лозим даражада тартибга солиш, шунингдек, ушбу мажбуриятларни бузганлик учун жавобгарликни ошириш;
• коррупцияга қарши курашишда чора-тадбирларни амалга оширишга масъул бўлган шахсларнинг билимларини ва касбий маҳоратини мунтазам равишда ошириш;
• мавзули аудио-, видеороликлар, баннерлар, плакатлар ва инновацион ахборот-тарғибот материалларидан фойдаланган ҳолда корхона ходимларида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабат, коррупцияга қарши курашишнинг аниқ хулқни шакллантиришга қаратилган, коррупцияга қарши курашиш борасида кампанияларни ўтказиш;
• корхонада коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни, шунингдек, уларнинг содир этилиши сабаблари ва шарт-шароитларини аниқлаш бўйича чора-тадбирларни доимий равишда амалга ошириш;

За последние годы в Узбекистане осуществлены значимые институционально-правовые реформы в области противодействия коррупции. Приняты системные меры, направленные на повышение правового сознания и правовой культуры населения, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
В рамках реализации реформ усовершенствованы механизмы обеспечения защиты прав и интересов граждан, открытости деятельности органов государственной власти и управления, общественного и парламентского контроля, а также реформированы правовые основы деятельности правоохранительных и судебных органов.
Вместе с тем решение стратегических задач по дальнейшему росту экономики, повышению благосостояния народа, улучшению инвестиционного климата в стране требует принятия новых системных мер по обеспечению эффективной реализации политики государства в сфере противодействия коррупции, а также устранению причин и условий коррупционных проявлений.
Необходимо отметить, что со стороны ГУП «ЦЭМС» ведётся непрерывная работа в рамках реализации комплекса мероприятий по противодействию коррупции на предприятии. В частности, Приказом ГУП «ЦЭМС» от 11 мая 2021 года №112 были утверждены: Правила этикета работников, Положение об этикете, трудовых спорах и антикоррупционной комиссии, Состав антикоррупционной комиссии по этикету и трудовым спорам, Регламент приёма и обработки сообщений, полученных по каналам связи о предоставлении информации о коррупционных действиях. Требования вышеуказанных документов являются обязательным для всех сотрудников ГУП «ЦЭМС» и его областных подразделений и служат прочной основой для предупреждения коррупционных составляющих на предприятии.
Для повышения эффективности противодействия коррупции, необходимо уделить особое внимание следующим факторам:
- выявление направлений деятельности предприятия, наиболее подверженных коррупционным проявлениям;
- надлежащее регулирование вопросов уведомления и разрешения конфликта интересов работников в процессе выполнения служебных обязанностей, а также усиление ответственности за их нарушение;
- систематическое повышение знаний и профессиональных навыков лиц, ответственных за осуществление мер по противодействию коррупции;
- проведение антикоррупционных кампаний с использованием тематических аудио-, видеороликов, баннеров, плакатов и инновационных информационно-пропагандистских материалов, направленных на формирование у сотрудников предприятия нетерпимого отношения к коррупции, четких антикоррупционных моделей поведения;
- постоянное осуществление мероприятий по недопущению коррупционных правонарушений на предприятии, а также выявление причин и условий, способствующих их совершению;