Noqonuniy ravishda foydalanib kelingan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2025-yil davomida amalga oshiriladigan hamkorlikdagi chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Mazkur chora-tadbirlar rejasiga muvofiq, Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tomonidan viloyat hududida radiomonitoring tadbirlari muntazam ravishda o‘tkazib kelinmoqda.
photo2025-11-1317-24-37.jpg
2025-yil oktyabr oyida o‘tkazilgan navbatdagi radiomonitoring tadbirlari davomida Buxoro viloyatida joylashgan avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalari hamda ovqatlanish maskanlari hududida qo‘lda olib yuriluvchi radiostansiyalardan noqonuniy foydalanish holatlari aniqlandi.
Buxoro viloyati Ichki Ishlar Boshqarmasining shahar va tuman bo‘linmalari tomonidan vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi. Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga berilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazildi va texnik ekspertiza xulosalari tegishli iqoralarga yuborildi.
Aniqlangan holatlarni bartaraf etish maqsadida tegishli hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” inspeksiyasining Buxoro viloyati hududiy shu‘basiga yuborildi.

Незаконно используемые радиоэлектронные средства прошли техническую экспертизу
В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждён план совместных мероприятий, проводимых в течение 2025 года.
В соответствии c утверждённым планом, Службой электромагнитной совместимости Бухарской области на регулярной основе осуществляются мероприятия по радиомониторингу.
В октябре 2025 года в ходе очередных радиомониторинговых мероприятий были выявлены факты незаконного использования переносных радиостанций на территории автозаправочных станций и заведений общественного питания, расположенных в Бухарской области.
photo2025-11-1317-24-37.jpg
Радиоэлектронные средства, временно изъятые городскими и районными подразделениями Управления Внутренних Дел Бухарской области, были переданы в Службу электромагнитной совместимости Бухарской области для проведения технической экспертизы. Переданные в Бухарскую областную Службу электромагнитной совместимости радиоэлектронные средства прошли техническую экспертизу, и заключения технической экспертизы направлены в соответствующие органы.
С целью устранения выявленных нарушений соответствующие материалы были направлены в территориальное отделение Инспекции «Узкомназорат» по Бухарской области при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан.