Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати иш фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ҳамда «Электромагнит мослашув маркази» ДУКнинг буйруқлари, фармойишлари, шунингдек 2020 йил учун йиллик ва ойлик иш режалари асосида олиб борилади.
Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизмати ходимларининг техник даражаларини ва малакаларини такомиллаштириш мақсадида тасдиқланган режага асосан доимий равишда қонунчилик, меъёрий ҳужжатлар ва алоқа назарияси бўйича саволлар бўйича техник ва амалий машғулотлар ўтказилиб келинмоқда.
Ҳар ойда Бухоро радионазорат пункти ва мобил станция ойлик иш режалари тузилиб, ушбу режалар бўйича ишлар амалга оширилиб келинмоқда.
Тасдиқланган ойлик режаларга асосан Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизматида рўйхатига олинган барча радиоэлектрон воситалар, радиоэшитириш ва телеузаткичларнинг техник кўрсаткичлари доимий радионазорат пунктида ва мобил станцияда назорат қилиб келинмоқда.
2020 йилнинг 11 ойи мобайнида радиохалақит манбаларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди. Шулардан 12 та талабнома Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизматига келиб тушди ва ушбу 12 та радиохалақит тўғрисидаги талабномалар ўз муддатида кўриб чиқилди.
2020 йилнинг 11 ойи давомида 55 та тадбир ўтказилди ва ўтказилган тадбирлар давомида 52 та радиоэлектрон воситалар аниқланди.
Радиоэлектрон воситаларни олиб кириш, тарқатиш, рўйхатга олиш, фойдаланиш ва телекўрсатувларни ва радиоэшиттиришларни қабул қилишда, ҳамда радиоалоқага таъсир этаётган радиохалақитларни бартараф этиш тўғрисида аҳоли ўртасида тушунтириш-профилактика ишлари ўтказилиб келинмоқда.

Служба электромагнитной совместимости Бухарской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП «ЦЭМС», а также ведет работу согласно годовыми и месячными планами работы на 2020 год.
Для повышения технического уровня и совершенствования навыков работников Службы ЭМС, постоянно проводятся технические и практические занятия по вопросам законодательства, нормативных документов и теории связи.
Ежемесячно составляются планы радиоконтрольного пункта Бухара и мобильной станции, и в соответствии с этими планами проводятся соответствующие работы.
2020 года были проведены исследования по выявлению и устранению источников радиопомех. В том числе 11 месяцев текущего года в службе ЭМС Бухарской области были зарегистрированы 12 заявок на радиопомехи и все заявки на радиопомехи рассмотрены в срок.
За 11 месяцев 2020 года было проведено 55 рейда, выявлено 52 радиоэлектронных средств с нарушениями.
Проводится разъяснительно-профилактическая работа среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрации, использовании радиоэлектронных средств и на устранение радиопомех средствам радиосвязи, приему программ телевидения и радиовещания.