“Ona tilim – g‘ururim, fahrim”
Joriy yilning 2-dekabr kuni Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari ishtirokida “Davlat tili” mavzusida o‘quv soati bo‘lib o‘tdi. Mavzu yuzasidan Urganch davlat universiteti o‘zbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, Filologiya fanlar nomzodi Rajabov O‘tkir Xudayarovich tomonidan ma’ruza qilindi. Til - millatning eng muhim belgisi aloqa vositasi sifatida balki xalqning tarixini, madaniyatini, dunyoqarashini, ruhiyatini va tafakkurini aks ettiruvchi ijtimoiy hodisadir. Shu jihatdan, o‘zbek tili xalqimizning asrlar davomida shakllangan boy ma’naviy merosini, milliy o‘zligini va mustaqil davlatchilik tafakkurini ifodalovchi muhim omil sifatida hisoblanishi haqida so‘z yuritildi.
photo2025-12-0316-51-07.jpg
photo2025-12-0316-51-12.jpg
photo2025-12-0316-51-16.jpg
Davlat tili - bu mamlakatda barcha rasmiy hujjatlar, davlat boshqaruvi, ta’lim, sud, ommaviy axborot vositalari va diplomatik muloqot olib boriladigan asosiy til hisoblanadi. U millatning birligiga xizmat qiladi va davlat suverenitetining asosiy belgilaridan biridir.
Har yili 21-oktabr kuni mamlakatimizda o‘zbek tili bayrami nishonlanadi. 1989-yilning
21-oktabrida “O‘zbekiston Respublikasining Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilinishi milliy o‘zligimizni tiklash yo‘lida tarixiy burilish yasagan hodisa bo‘ldi. Bu kun xalqimizning milliy iftixori, ma’naviy uyg‘onishi va mustaqil tafakkurining ramziga aylandi.Shu bois o‘zbek tili bayrami nafaqat til bayrami, balki milliy g‘urur, vatanparvarlik, tarixiy xotira va istiqlol tafakkurining bayramidir.
Bugungi globallashuv davrida milliy tillarning saqlanishi va rivojlanishi dolzarb masalaga aylandi. Dunyo tillari orasida o‘z o‘rnini yo‘qotmay, aksincha, zamon talablari asosida rivojlanayotgan o‘zbek tili - xalqimizning madaniy qudratini ifodalaydi.
Axborot texnologiyalari, internet, sun’iy intellekt sohalarida o‘zbek tilining dasturiy ta’minotini yaratish, elektron lug‘atlar, tarjima tizimlari va til korpuslarini kengaytirish - tilning zamonaviy rivojlanish bosqichini belgilab bermoqda.
Tilning davlat maqomiga ega bo‘lishi har bir millat hayotida beqiyos tarixiy ahamiyatga ega, chunki davlat tili - bu millat suverenitetining, o‘zligini anglashining, siyosiy mustaqilligining ifodasidir.

“Родной язык - моя гордость, моя честь”
2 декабря текущего года состоялся учебный час на тему “Государственный язык” с участием сотрудников Службы электромагнитной совместимости Хорезмской области. По данной теме доцент кафедры узбекского языкознания Ургенчского государственного университета, кандидат филологических наук Раджабов Уткир Худаярович отметил, что язык - важнейший признак нации как средство общения, а также социальное явление, отражающее историю, культуру, мировоззрение, психику и мышление народа. В связи с этим они говорили о том, что узбекский язык считается важным фактором, выражающим богатое духовное наследие нашего народа, сформировавшееся на протяжении веков, национальную идентичность и независимое государственное мышление.
photo2025-12-0316-51-07.jpg
photo2025-12-0316-51-12.jpg
photo2025-12-0316-51-16.jpg
Государственный язык - это основной язык, на котором ведется вся официальная документация, государственное управление, образование, суд, средства массовой информации и дипломатическое общение в стране. Она служит единству нации и является одним из основных признаков государственного суверенитета.
Ежегодно 21 октября в нашей стране отмечается День узбекского языка. 1989 года принятие 21 октября Закона "О государственном языке Республики Узбекистан" стало историческим поворотным моментом на пути возрождения нашей национальной идентичности. Этот день стал символом национальной гордости, духовного пробуждения и независимого мышления нашего народа. Поэтому праздник узбекского языка - это не только праздник языка, но и праздник национальной гордости, патриотизма, исторической памяти и независимости.
В современную эпоху глобализации сохранение и развитие национальных языков стало актуальной проблемой. Узбекский язык, который не теряет своего места среди мировых языков, а, наоборот, развивается на основе требований времени, выражает культурную мощь нашего народа.
Создание программного обеспечения узбекского языка в области информационных технологий, интернета, искусственного интеллекта, расширение электронных словарей, систем перевода и языковых корпусов определяет современный этап развития языка.
Приобретение языком государственного статуса имеет несравнимое историческое значение в жизни каждой нации. Потому что государственный язык - это выражение национального суверенитета, самосознания и политической независимости.