O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2020 yil, 29 dekabrda Oliy Majlis va O‘zbekiston halqiga yo‘llagan murojaatnomasida 2021 yilning oxiriga qadar elektron davlat xizmatlarini 60 taga ko‘paytirib, ularni 300 taga, masofaviy xizmatlar ulushini esa kamida 60 foizga yetkazish zarurligi ta’kidlangandi.
Shundan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Raqamli O‘zbekiston – 2030» strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoniga muvofiq, «2021 yilda davlat xizmatlarini ustuvor ravishda elektron shaklga o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi» taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tayyorlangan mazkur loyihada 2021 yilda talabgorligi yuqori bo‘lgan 60 ta davlat xizmatini Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (my.gov.uz) joriy qilish ko‘zda tutilgan.
Mazkur topshiriqni amalga oshirish maqsadida AKT vazirligi tomonidan mavjud davlat xizmatlari tahlil qilinib, 2021 yilda YaIDXP orqali davlat xizmatlarini ustuvor ravishda elektron shaklga o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi loyihasi ishlab chiqildi.
Mazkur dastur loyihasi bilan davlat boshqaruvi organlari, vazirlik va idoralar tomonidan ananaviy tarzda yoki boshqa manbalar orqali elektron ko‘rsatilayotgan talabgorligi yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarini Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Aynan qanday xizmatlar?
• Fuqarolikka qabul qilish uchun ariza yuborish;
• Avtomobilni texnik ko‘rikdan o‘tkazish uchun onlayn to‘lovlarini amalga oshirish;
• Oliy ta’lim to‘g‘risidagi dublikat hujjatlarini berish;
• Respublikadan chiqishga cheklovlar mavjudligini tekshirish;
• Yovvoyi hayvonlarni tutish uchun ruxsatnoma olishga ariza yuborish;
• Tashqi iqtisodiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi O‘zbekiston Respublikasi rezidentlarining doimiy joylashgan joyi (yashash joyi) faktini rasmiy tasdiqlash;
• Alkogol mahsulotlari bilan chakana savdo qilish faoliyati uchun xabarnoma yuborish;
• Umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan alkogolli mahsulotlarni sotish faoliyati uchun xabarnoma yuborish;
• Avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarining malakasini oshirish faoliyati uchun xabarnoma yuborish;
• Korporativ karta orqali xarid qilingan tovar va xizmatlarni shaxsiy kabinetda ro‘yxatdan o‘tkazish;
• Ish daromadlari to‘g‘risidagi ma’lumotnoma olish;
• Shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘i holati haqida ma’lumot olish;
• Oliy o‘quv yurtlariga hujjatlarni qabul qilish;
• Avtotransport vositalarini onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish;
• Avtotransport vositasini davlat raqami va texnik pasportini o‘zgartirish uchun ariza yuborish;
• Oliy ta’lim muassasalarining magistraturasiga o‘qishga kirish uchun hujjatlarini topshirish;.
• Mehnat daftarchasidan ko‘chirma olish;
• Saylov uchastkasini aniqlash yoki o‘zgartirish va hok.
Ushbu dastur bilan davlat xizmatlarini to‘liq masofadan ko‘rsatish bo‘yicha jarayonlarni avtomatlashtirish va xizmat ko‘rsatish bosqichlarin maksimal darajada optimallashtirish nazarda tutilmoqda.
Loyiha jamoatchilik va mutaxassislar muhokamasiga qo‘yilgan bo‘lib, unda barcha istovchilar taqdim etilishi ko‘zda tutilayotgan 60 ta davlat xizmati bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalarini bildirishlari mumkin.
Siz 2021 yilda qaysi davlat xizmatlari elektron shaklga o‘tkazilishini xohlar edingiz? Ushbu havolaga o‘ting va o‘z takliflaringizni bildiring: https://regulation.gov.uz/uz/d/28609

Опубликован проект списка 60 электронных госуслуг, внедряемых в систему ЕПИГУ в 2021 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 декабря 2020 года в своем Послании парламенту и народу Узбекистана отметил, что к концу следующего года необходимо увеличить количество видов государственных электронных услуг на 60, доведя их до 300, а долю дистанционных услуг – не менее чем до 60 процентов.
Исходя из этого, а также Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по ее эффективной реализации» была подготовлена Программа по переводу приоритетных государственных услуг в электронный формат в 2021 году.
Документ, подготовленный со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, предполагает внедрение в 2021 году 60 востребованных среди населения государственных услуг в систему Единого портала интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).
С целью реализации данной задачи Министерством ИКТ был проведен анализ существующих государственных услуг, и был разработан проект программы по переводу в электронный формат ряда государственных услуг в 2021 году и их внедрение в систему ЕПИГУ.
Какие это услуги?
• Подача заявления по вопросам гражданства;
• Осуществление онлайн-оплаты за технический осмотр автомобиля;
• Выдача дубликатов документа о получении высшего образования;
• Проверка ограничений на выезд за пределы республики;
• Подача заявления на получение разрешения на содержание диких животных;
• Официальное подтверждение факта постоянного проживания резидента Республики Узбекистан по адресу (месту жительства), занимающегося внешнеэкономической деятельностью;
• Подача уведомления о занятии розничной торговлей алкогольной продукции;
• Подача уведомления о продаже алкогольной продукции со стороны предприятий общественного питания;
• Подача уведомления о деятельности по повышению квалификации водителей автомототранспортных и городских электротранспортных средств;
• Регистрация в личном кабинете приобретенных товаров и услуг посредством корпоративной карты;
• Получение справки о доходах;
• Получение информации о состоянии накоплений на индивидуальном пенсионном счете;
• Прием документов в высшие учебные заведения;
• Онлайн-регистрация автотранспортных средств;
• Подача заявления на смену государственного номера и технического паспорта автотранспортного средства;
• Подача документов на поступление в магистратуру в высшее учебное заведение;
• Получение копии трудовой книжки;
• Определение и смена избирательного участка и пр.;
В соответствии с данной программой предполагается полная автоматизация и максимальная оптимизация процессов дистанционного оказания государственных услуг.
Данный проект выставлен на всеобщее обсуждение по следующей ссылке: https://regulation.gov.uz/uz/d/28609