Joriy yilning 30-sentabridan 3-oktabrigacha ASMHning Radiochastota spektri va sunʼiy yoʻldosh orbitalarini tartibga solish komissiyasi va uning ishchi organlarining 28-yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Rossiya Federatsiyasi Raqamli rivojlanish, kommunikatsiyalar va ommaviy axborot vositalari vazirligi taklifiga binoan Rossiyaning Sankt-Peterburg shahridagi “Nevskaya ratusha” maʼmuriy-ishbilarmonlik majmuasida ASMHning Radiochastota spektri va sunʼiy yoʻldosh orbitalarini tartibga solish boʻyicha komissiyasining yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Komissiya ishi gibrid formatda olib borildi. Yigʻilishda ASMHga aʼzo davlatlarning milliy delegatsiyalaridan iborat aloqa maʼmuriyatlari, masʼul idoralar va ixtisoslashtirilgan tashkilot vakillari, shuningdek, Komissiyaning bir qancha kuzatuvchi tashkilotlari vakillari ishtirok etdilar.
Shuningdek, yig‘ilishda boshqa mintaqaviy telekommunikatsiya tashkilotlari va sohaga oid xalqaro tashkilot vakillari ham ishtirok etdi. Bular:
• Osiyo-Tinch okeani telehamjamiyati (APT),
• Yevropa pochta va telekommunikatsiya ma'muriyatlari konferensiyasi (CEPT),
• Amerikalararo Telekommunikatsiya Komissiyasi (CITEL),
• Jahon meteorologiya tashkiloti (WMO).
Uchrashuvda quyidagi masalalarga e'tibor qaratildi:
• 2027 yilgi Butunjahon radioaloqa konferensiyasi va radioaloqa assambleyasiga tayyorgarlik;
• Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida past orbitali kosmik aloqa tizimlarini ishlab chiqish va ulardan foydalanish;

C 30 сентября по 3 октября текущего года прошло 28-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и ее рабочих органов.
Заседание Комиссии РСС по РЧС и СО прошло в Санкт-Петербурге, Российская Федерация, в административно-деловом комплексе «Невская ратуша» по приглашению Министерства цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации.
Работа комиссии проводилась в гибридном формате. В работе заседания приняли участие представители администраций связи, ответственных ведомств и профильных организаций в составе национальных делегаций государств – участников РСС и представители ряда организаций – наблюдателей Комиссии.
Кроме того, участниками заседания стали представители других региональных организаций электросвязи и отраслевых международных организаций:
• Азиатско-Тихоокеанское сообщество электросвязи (APT),
• Европейская конференция администраций почт и электросвязи (CEPT),
• Межамериканская комиссия по электросвязи (CITEL),
• Всемирная метеорологическая организация (WMO).
В центре внимания заседания:
• подготовка к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2027 года,
• развитие и обеспечение доступа низкоорбитальных систем космической связи в государствах – участниках Содружества Независимых Государств,
• реализация решений Всемирной конференции радиосвязи 2023 года на национальном уровне в государствах – участниках РСС,