Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qaroriga muvofiq texnik shartlarga mos kelmaydigan boshqa mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarini O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish, modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish, xorijdan olib kirish va ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi yuzasidan hamda Farg‘ona viloyati hududida faoliyat yuritib kelayotgan mobil aloqa operatorlari tomonidan Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga radioxlaqitlarni bartaraf etish yuzasidan kelib tushgan buyurtmalariga asosan joriy yilning 1-iyul kuni “O‘zkomnazorat” inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy sho‘basi hamda Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari bilan hamkorlikda Farg‘ona shahar hududida tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
Hamkorlikda o‘tkazilgan radiomonitoring tadbirlari davomida Farg‘ona shahar Ma’rifat-43 ko‘chasi hududida “Oстров сокровищ Трактир” MChJ tomonidan foydalanib kelinayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmasi aniqlangan.

Радиопомехи устранены
В соответствии с Решением Республиканского совета по радиочастотам от 23 августа 2022 года № 707 о соблюдении порядка разработки, модернизации, производства, ввоза из-за границы и использовании на территории Республики Узбекистан не соответствующих техническим условиям ретрансляторных устройств, усиливающих сигнал сетей мобильной связи, и на основании поступивших от операторов мобильной связи, осуществляющих свою деятельность на территории Ферганской области, в Службу электромагнитной совместимости Ферганской области заявок на устранение радиопомех, 1 июля текущего года инженерами Службы электромагнитной совместимости совместно с «Узкомназорат» Ферганской области были проведены оперативные мероприятия на территории города Фергана. В ходе проведенных оперативных мероприятий было выявлено:
photo2025-07-0916-22-24.jpg
photo2025-07-0916-22-29.jpg
Во время проведенных на территории Ферганской области оперативных мероприятий было выявлено, что причиной радиопомех, создаваемых базовым станциям мобильной связи, являются ретрансляторное устройство, усиливающее сигналы мобильной связи, установленное в городе Фергана по улице Марифат 43 используемое сотрудником организацией “Oстров сокровищ Трактир” MЧЖ Н. Р.
В целях устранения радиопомех, владельцу ретранслятора, усиливающий сигнал сетей мобильной связи, было передано письмо-предупреждение, и использование ретранслятора было прекращено.