Soʻnggi yillarda mamlakatimizda raqamli davlat xizmatlarini kengaytirish, davlat idoralari faoliyatiga zamonaviy axborot tizimlarini joriy etish, aholi va tadbirkorlar uchun qulayliklarni oshirish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Buning natijasida Oʻzbekiston BMTning “Elektron hukumat” reytingida 24 pogʻona yuqoriladi. 2030-yilga qadar mamlakatimizni ushbu yoʻnalishda kuchli 30 ta davlat qatoriga kiritish maqsad qilingan.
Joriy yilda raqamli xizmatlar soni 880 taga, ulardan foydalanuvchilar soni esa 15,5 million nafarga yetishi kutilmoqda. Taqqoslash uchun, 2024-yilda raqamli xizmatlar soni 525 ta, foydalanuvchilar soni 4 million nafar boʻlgan.
Qolaversa, davlat boshqaruvida maʼlumotlar bazalari va axborot tizimlari turli idoralar kesimida tarqoq holda shakllangani, ularni tahlil qilish va qaror qabul qilish jarayonlarida yagona yondashuv yetishmayotgani koʻrsatib oʻtildi.
Shu bois, davlat boshqaruvining yagona integratsiyalashgan raqamli platformasini bosqichma-bosqich joriy etish taklif qilindi. Mazkur tizim orqali hudud iqtisodiyoti, investitsiya, ekologiya, xavfsizlik masalalari, aholini qiynayotgan muammolar, mahallalarning farovonlik darajasi, fazoviy maʼlumotlar, obyektlar va xarita qatlamlari yagona platformada aks ettiriladi.
Platforma sunʼiy intellekt texnologiyalari asosida maʼlumotlarni tahlil qilish, hududlar kesimida muammolarni barvaqt aniqlash, qarorlar ijrosini monitoring qilish, resurslarni toʻgʻri yoʻnaltirish va boshqaruv samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari joriy yilda ushbu raqamli boshqaruv tizimini poytaxtda, kelgusi yildan esa barcha hududlarda joriy qilish zarurligini taʼkidladi.
Taqdimotda tovar va xizmatlarni yagona milliy tasniflash tizimini ishga tushirish masalasi ham koʻrib chiqildi. Hozirda bojxona, soliq, statistika va boshqa idoralar turli tovar klassifikatorlaridan foydalanmoqda. Bu esa biznes xarajatlarining ortishi, hisobotlar aniqligi pasayishi va idoralararo maʼlumot almashinuvida qiyinchiliklarga sabab boʻlmoqda.
Yagona milliy tasniflash tizimi joriy etilsa, tadbirkorlar uchun ortiqcha byurokratik jarayonlar qisqaradi, davlat idoralari oʻrtasida maʼlumot almashinuvi soddalashadi, statistik hisobotlarning aniqligi oshadi.
Shuningdek, milliy navigatsiya tizimini yaratish taklifi bildirildi. Bugungi kunda mamlakatimizda mazkur yoʻnalishda asosan xorijiy platformalardan foydalanilayotgani qayd etildi. Milliy navigatsiya tizimi geomaʼlumotlarni yagona standart asosida shakllantirish, transport, logistika, tezkor xizmatlar, shaharsozlik va davlat xizmatlarini sifatli tashkil etishga xizmat qiladi.
Taqdimotda AT sohasi eksporti va startaplar ekotizimini rivojlantirish rejalari ham koʻrib chiqildi. 2030-yilgacha AT eksportini 5 milliard dollarga yetkazish, 5 mingta faol startap tashkil etish va 2 milliard dollar investitsiya jalb qilish maqsad qilingan.
Xalqaro “StartupBlink” reytingida Oʻzbekiston 31 pogʻona yuqorilab, dunyodagi eng tez oʻsayotgan startap ekotizim sifatida baholangani, Toshkent shahri Markaziy Osiyo shaharlari orasida 1-oʻrinni egallagani, Samarqand va Fargʻona ilk bor dunyoning TOP-1000 startap shaharlari reytingiga kirgani qayd etildi.
Bu borada “Talent Hub” dasturi ishga tushirilishi belgilangan. U orqali xorijiy mutaxassislar va investorlarga masofadan korxona, bank hisobraqami va xalqaro karta ochish imkoniyati yaratiladi. IT-Park rezidentlarining xodimlari uchun soliq imtiyozlarini 2040-yilgacha uzaytirish, “IT visa” va “Zero Risk” dasturlarini kengaytirish taklif qilindi.
Shuningdek, AT eksportchi korxonalariga oylik ish haqi xarajatlarining bir qismini qoplab berish, xalqaro sertifikatlash xarajatlarini kompensatsiya qilish, xorijiy buyurtmachilar va mutaxassislarni jalb etish uchun relokatsiya xarajatlarini qisman qoplash kabi qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari koʻzda tutilmoqda.
Buxoro va Fargʻonada 20 dan ortiq akseleratsiya dasturlarini tashkil etish, startaplarni yirik xalqaro bozorlarga olib chiqish boʻyicha ham takliflar taqdim etildi.
Yigʻilishda telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Soʻnggi yillarda aholi yashash maskanlarini telekommunikatsiya xizmatlari bilan qamrab olish darajasi 41 foizdan 98 foizga yetdi, umumiy internet oʻtkazish qobiliyati 65 barobar oshdi.
Shu bilan birga, mahalliy tadbirkorlar uchun telekommunikatsiya xizmatlarini koʻrsatish hali yetarlicha jozibador emasligi, olis hududlarda simli internetdan foydalanuvchilar ulushi juda pastligi koʻrsatib oʻtildi.
Sohada biznes muhitini yaxshilash maqsadida telekommunikatsiya tarmoqlarini loyihalash va qurish boʻyicha mavjud 2 ta litsenziya turini bittaga birlashtirish, litsenziya berish muddatini 25 ish kunidan 10 ish kuniga qisqartirish taklif qilindi.
Koʻp qavatli uylarni yuqori tezlikdagi internetga ulanish texnologiyasi asosida loyihalash va qurish talabi joriy etiladi. Bu yangi uy-joylarda optik tolali internet infratuzilmasini avvaldan hisobga olish, aholiga sifatli raqamli xizmatlar koʻrsatish imkonini beradi.
Sohada oʻzi ishini boshlamoqchi boʻlgan yoshlar uchun “Kelajak tadbirkori” dasturi doirasida 2 yil imtiyozli davr bilan 7 yil muddatga 15 foiz stavkada 530 million soʻmgacha kreditlar ajratish taklif qilindi. Olis va chekka hududlarda faoliyat yuritadigan tadbirkorlar uchun imtiyozli tarif rejalari ishlab chiqiladi.
Prezidentimiz takliflarni maʼqullab, davlat idoralari maʼlumotlarini integratsiya qilish, raqamli xizmatlar sifatini oshirish, kiberxavfsizlik va shaxsiy maʼlumotlar himoyasini taʼminlash, sohada xususiy sektor uchun yanada qulay muhit yaratish boʻyicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по внедрению единой интегрированной цифровой платформы государственного управления, развитию экосистемы стартапов и улучшению бизнес-среды в сфере телекоммуникаций.
За последние годы в нашей стране проведена широкомасштабная работа по расширению цифровых государственных услуг, внедрению современных информационных систем в деятельность государственных органов, а также повышению удобств для населения и субъектов предпринимательства.
Благодаря этому Узбекистан поднялся на 24 позиции в рейтинге ООН по развитию электронного правительства. К 2030 году поставлена цель включить страну в число 30 ведущих государств мира по данному направлению.
Ожидается, что в этом году количество цифровых государственных услуг достигнет 860, а число их пользователей составит 15,5 миллиона человек. Для сравнения: в 2024 году 4 миллионам пользователям было доступно 525 государственных услуг.
Вместе с тем указано, что базы данных и информационные системы в сфере государственного управления формируются разрозненно в разрезе отдельных ведомств, не хватает единого подхода в процессах их анализа и принятия решений.
В этой связи предложено поэтапно внедрить единую интегрированную цифровую платформу государственного управления. За счет этой системы на одной платформе будут объединены информация об экономике регионов, инвестициях, экологии, вопросах безопасности, проблемах, волнующих население, уровне благополучия махаллей, а также геопространственные данные, сведения об объектах и картографические слои.
Платформа позволит с использованием технологий искусственного интеллекта анализировать данные, заблаговременно выявлять проблемы в разрезе регионов, осуществлять мониторинг исполнения принятых решений, эффективно распределять ресурсы и повысить качество государственного управления.
Глава нашего государства подчеркнул, что данную цифровую систему управления необходимо внедрить в этом году в столице, а начиная со следующего года – во всех регионах страны.
В ходе презентации также был рассмотрен вопрос запуска единой национальной системы классификации товаров и услуг. Ныне таможенные, налоговые, статистические и другие ведомства используют различные классификаторы товаров. Это приводит к росту издержек бизнеса, снижению точности отчетности и затрудняет межведомственный обмен данными.
Внедрение единой национальной системы классификации позволит сократить излишние бюрократические процедуры для субъектов предпринимательства, упростить обмен данными между государственными органами и повысить точность статистической отчетности.
Представлена также инициатива по созданию национальной навигационной системы. Отмечалось, что в настоящее время в стране в основном используются зарубежные навигационные платформы. Национальная навигационная система позволит формировать геоданные на основе единого стандарта, а также обеспечит более качественную организацию работы транспорта, логистики, экстренных служб, градостроительной деятельности и предоставления государственных услуг.
В ходе презентации рассмотрены и планы по развитию экспорта IT-услуг и экосистемы стартапов. До 2030 года намечено довести объем экспорта IT-услуг до 5 миллиардов долларов, создать 5 тысяч действующих стартапов и привлечь инвестиции в объеме 2 миллиардов долларов.
Подчеркнуто, что в международном рейтинге «StartupBlink» Узбекистан поднялся на 31 позицию и признан самой быстрорастущей стартап-экосистемой в мире, Ташкент занял первое место среди городов Центральной Азии, а Самарканд и Фергана впервые вошли в ТОП-1000 стартап-городов мира.
Для дальнейшего развития сферы планируется запустить программу «Talent Hub», которая предоставит иностранным специалистам и инвесторам возможность дистанционно зарегистрировать предприятие, открыть банковский счет и оформить международную банковскую карту. Предложено продлить до 2040 года налоговые льготы для работников компаний-резидентов IT-Park, а также расширить программы «IT Visa» и «Zero Risk».
Также предусматриваются механизмы поддержки предприятий-экспортеров IT-услуг, включая частичное возмещение расходов на выплату заработной платы и затрат, связанных с релокацией иностранных заказчиков и специалистов, а также компенсацию стоимости получения международной сертификации.
Кроме того, представлены предложения по организации более 20 акселерационных программ в Бухаре и Фергане, а также по выводу стартапов на крупные международные рынки.
Особое внимание на совещании уделено вопросам развития телекоммуникационной инфраструктуры. За последние годы уровень охвата населенных пунктов телекоммуникационными услугами увеличился с 41 до 98 процентов, а общая пропускная способность интернета возросла в 65 раз.
Вместе с тем отмечено, что бизнес в сфере телекоммуникационных услуг пока остается недостаточно привлекательным для местных предпринимателей, а в отдаленных районах доля пользователей проводного интернета остается крайне низкой.
В целях улучшения делового климата в отрасли предложено объединить 2 вида лицензий по проектированию и строительству телекоммуникационных сетей, а также сократить срок выдачи лицензии с 25 до 10 рабочих дней.
Будет введено требование о проектировании и строительстве многоквартирных домов с учетом подключения к высокоскоростному интернету. Это позволит уже на этапе строительства предусмотреть создание инфраструктуры оптоволоконной связи и обеспечить жителей качественными цифровыми услугами.
Кроме того, представителям молодежи, планирующим начать предпринимательскую деятельность в сфере телекоммуникаций, предложено предоставлять льготные кредиты в размере до 530 миллионов сумов сроком на 7 лет с двухлетним льготным периодом по ставке 15 процентов в рамках программы «Келажак тадбиркори». Для предпринимателей, работающих в отдаленных и труднодоступных районах, будут разработаны льготные тарифные планы.
Президент нашей страны одобрил представленные предложения и дал ответственным лицам конкретные поручения по интеграции данных государственных органов, повышению качества цифровых услуг, обеспечению кибербезопасности и защиты персональных данных, а также созданию еще более благоприятной среды для частного сектора в отрасли.