Samarqand viloyati EMMX xodimlarining jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash masalalari yo‘nalishida malakasi oshirildi
Joriy yilning 21-22-fevral kunlari O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi Yuristlar malakasini oshirish markazi tomonidan jami 12 soatga mo‘ljallangan “Davlat organlari va tashkilotlarining jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ish olib boruvchi xodimlar malakasini oshirish” kursi tashkil etildi.
Mazkur kursda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqishga oid faoliyatni tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil 11-sentyabr kuni qabul qilingan “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘RQ-445-son Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 7-maydagi 341-son qarori bilan tasdiqlangan “Davlat organlarida, davlat muassasalarida va davlat ishtirokidagi tashkilotlarda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tartibi to‘g‘risida”gi namunaviy nizom hamda yana bir qator tegishli normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun-mohiyati, qo‘llash sohalari va ushbu hujjatlar asosida ish olib borish tartibi to‘g‘risida kurs qatnashchilariga batafsil tushunchalar berildi.
Shuningdek, murojaatlarning shakllari, turlari, murojaatlarni ko‘rib chiqishning asosiy prinsiplari, voyaga yetmagan shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqishning o‘ziga xos xususiyatlari, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqishga oid xorijiy davlatlar tajribasi, murojaatlarni ko‘rib chiqishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi va joylardagi Xalq qabulxonalarining o‘rni va faoliyat olib borish tartibi, jamoa bo‘lib murojaat qilish huquqi, murojaatlarni monitoring va nazorat qilish asoslari hamda murojaatlarda ko‘tarilayotgan asosiy muammolarning sohalar bo‘yicha statistikasi mavzularida ma’ruzachilar tomonidan kurs ishtirokchilariga o‘quv seminarlari tashkil etildi.
Kurs davomida xodimlarga murojaatlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun javobgarlik, jumladan, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksi va Jinoyat kodeksining tegishli moddalari to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tildi.
O‘quv kursi davomida xodimlarning davlat organlari va tashkilotlarining jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ish olib borishining huquqiy asoslari bo‘yicha malakasi oshirildi.
O‘quv kursi yakunida kurs ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi Yuristlar malakasini oshirish markazi tomonidan tegishli malaka oshirish haqida sertifikatlari taqdim etildi.

Повышена квалификация сотрудников СЭМС Самаркандской области по направлению работы с обращениями физических и юридических лиц
21-22 февраля текущего года Центром подготовки юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан организован 12-часовой курс «Повышение квалификации сотрудников государственных органов и организаций, осуществляющих работу с обращениями физических и юридических лиц».
На данном курсе были изучены нормативно-правовые акты, регулирующие деятельность по рассмотрению обращений физических и юридических лиц, в том числе Закон Республики Узбекистан от 11 сентября 2017 года № УП-445 “Об обращениях физических и юридических лиц”, Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2018 года № 341 “Типовое положение о порядке работы с обращениями физических и юридических лиц в государственных органах, в государственных учреждениях и организациях с государственным участием”, а также о содержании ряда соответствующих нормативно-правовых актов, сферах их применения и порядке работы на основе этих документов.
Также, докладчиками были организованы обучающие семинары для участников курса по видам обращений, основным принципам рассмотрения обращений, особенностям рассмотрения обращений несовершеннолетних, опыт зарубежных государств в рассмотрении обращений физических и юридических лиц, роль и порядок деятельности виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан и народных приемных на местах при рассмотрении обращений, право на коллективное обращение, основы мониторинга и контроля обращений, а также статистика основных проблем, поднимаемых в обращениях по отраслям.
В ходе курса сотрудникам была представлена информация об ответственности за нарушение законодательства об обращениях, в том числе соответствующих статьях Кодекса об административной ответственности и Уголовного кодекса.
В ходе учебного курса повышена квалификация работников по правовым основам работы государственных органов и организаций с обращениями физических и юридических лиц.
По окончании учебного курса участникам были вручены соответствующие сертификаты о повышении квалификации Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.