O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining joriy yil
11-noyabrdagi tegishli topshirig‘i bilan respublikadagi suv omborlarini hamda viloyatlararo gidropostlarni telekommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlashni o‘rganish bo‘yicha hududiy ishchi guruhlar tashkil etildi.
Samarqand viloyatidagi hududiy ishchi guruh tarkibiga kiritilgan Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan viloyatdagi transchegaraviy va viloyatlararo gidropostlar joylashgan hududlarda mobil aloqa xizmatlarining qamrovini o‘rganish ishlari tashkil etildi.
photo2025-11-2017-12-57.jpg
photo2025-11-2017-13-04.jpg
Gidropostlar hozirda zamonaviy suv sarfini hisoblash qurilmalari bilan ta’minlangan bo‘lib, mazkur qurilmalar markaziy serverga mobil aloqa operatorlarining aloqa xizmatlari orqali gidropostdagi suv sarfi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yuborish uchun mo‘ljallangan.
O‘tkazilgan o‘lchovlar davomida viloyatdagi har bir gidropost joylashgan hududlarga borgan holda, hududdagi mobil aloqa operatorlarining mobil aloqa va internet xizmatlarining qamrovi holati hamda 2G, 3G va 4G texnologiyalaridagi xizmatlarning signal sathlari bo‘yicha o‘lchovlar amalga oshirildi.
Shuningdek, o‘lchovlar davomida viloyatdagi suv xo‘jaligi mas’ul xodimlariga har bir o‘lchov manzillaridagi o‘lchov natijasida eng yaxshi ko‘rsatkich qayd etgan mobil aloqa operatorlari xizmatlaridan foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
photo2025-11-2017-13-08.jpg
O‘lchov ishlari yakunlanganidan keyin olib borilgan o‘lchov natijalari to‘g‘risidagi umumlashtirilgan ma’lumotlar Raqamli texnologiyalar vazirligi Samarqand viloyati hududiy shu’basiga taqdim etilishi rejalashtirildi.

Организована работа по изучению состояния покрытия мобильной связью в местах установки гидропостов в Самаркандской области
На основании соответствующего задания Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан от 11 ноября текущего года созданы региональные рабочие группы по изучению состояния телекоммуникационной инфраструктуры водохранилищ и межрайонных гидропостов республики.
photo2025-11-2017-12-57.jpg
Сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области, входящей в состав региональной рабочей группы по Самаркандской области, организована работа по изучению состояния покрытия мобильной связью в местах расположения трансграничных и межрайонных гидропостов области.
photo2025-11-2017-13-04.jpg
Гидропосты оснащены современными приборами учета расхода воды, которые предназначены для передачи данных о расходе воды на центральный сервер посредством услуг связи операторов мобильной связи.
В ходе измерений проводились замеры покрытия мобильной связью и мобильным интернетом операторов мобильной связи региона, а также уровней сигнала в технологиях 2G, 3G и 4G с выездом на места расположения каждого гидропоста.
Также сотрудникам водного хозяйства региона были даны рекомендации воспользоваться услугами тех операторов мобильной связи, которые в ходе измерений показали наилучшие результаты.
photo2025-11-2017-13-08.jpg
После завершения измерительных работ обобщенную информацию о результатах измерений планируется представить в Территориальное управление Министерства цифровых технологий по Самаркандской области.