Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan 2021- yil 3-dekabr kuni Xalqaro elektraloqa ittifoqining “BRK-23 qiziqishlari doirasida ayollar tarmog‘i” tanishtiruv sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
BRK-23 (NOW4WRC23) ayollar tarmog‘ining maqsadi Butunjahon radioaloqa konferensiyasi (BRK) doirasida ularning salohiyatni oshirish jarayonini erta boshlash va shu orqali ayollarning BRK-23 davomida delegatlar, raislar, rais o‘rinbosarlari va boshqalar sifatida faolroq ishtirokini rag‘batlantirishdan iborat.
Tashabbusning asosiy maqsadlari:
- delegatlar o‘rtasida gender muvozanatini taʼminlash;
- BRKda asosiy vazifalarni bajarish uchun ayol delegatlarini tayyorlash;
- Jamiyatlarda XEI ayollar salohiyatini oshirish va ularning jamiyat hayotiga qo‘shayotgan hissasini oshirish.
Aloqa sohasida hududiy hamdo‘stlikning vakili A.T. Tiyanak (Qozog‘iston) BRK-23 tashabbusi doirasida ayollar tarmog‘ining hamraisi etib saylandi.
O‘zbekiston Respublikasining radioaloqa, radioeshittirish va elektromagnit moslashuvi sohasida faoliyat yuritayotgan ayollarning BRK-23 va umuman XEI-Rda ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash, bilim almashish, aloqalarni o‘rnatish maqsadida murabbiylik tizimi yaratildi.
A.T. Tiyanak xabar berganidek, murabbiylar sifatida BRKda va XEI-Rning boshqa tuzilmalarida ish tajribasiga ega bo‘lgan ayollar va erkaklar bo‘lishi mumkin. Murabbiylar BRK-23 kun tartibidagi masalalarga muvofiq tanlanadi. Ayni paytda O‘zbekiston Respublikasi Aloqa maʼmuriyatidan murabbiylik dasturiga ikkita ariza topshirildi (N.P. Rozikulova, A.O. Kudratova).
Taqdimot davomida seminar ishtirokchilari tomonidan murabbiylik dasturiga arizalar topshirishda yuzaga kelgan masalalar muhokama qilindi, shuningdek, ASHHda ushbu ishni faollashtirish shakllari, shu jumladan ASHH tashkilotining Radiochastota spektri va yo‘ldosh orbitasidan foydalanishni boshqarish Komissiyasi yig‘ilishida ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar berildi.

3 декабря 2021 года по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан прошла Ознакомительная сессия «Сеть женщин в интересах ВКР-23» под эгидой МСЭ-Р.
Цель инициативы «Сеть женщин в интересах ВКР-23» (NOW4WRC23) заключается в том, чтобы заранее начать процесс наращивания потенциала в рамках Всемирной конференции радиосвязи (ВКР) и тем самым стимулировать более активное участие женщин в качестве делегатов, председателей, заместителей председателя и т. д. в ходе ВКР- 23.
Основные цели инициативы:
обеспечение гендерного баланса среди делегатов;
подготовка женщин-делегатов к выполнению ключевых функций на ВКР;
наращивание потенциала женщин МСЭ в сообществах и увеличение их вклада в жизнь сообществ.
Представитель Регионального содружества в области связи Тиянак А.Т. (Казахстан) была избрана сопредседателем инициативы Сети Женщин для ВКР-23.
С целью поддержки участия женщин, работающих в области радиосвязи, радиовещания и электромагнитной совместимости Республики Узбекистан на ВКР-23 и в МСЭ-R в целом, обмена знаниями, налаживания контактов создана система наставничества. Как было сообщено Тиянак А.Т., наставниками могут быть женщины и мужчины, имеющие опыт работы на ВКР и в других структурах МСЭ-R. Наставники выбираются по пунктам повестки дня ВКР-23. На данный момент поданы две заявки на программу наставничества от Администрации связи Республики Узбекистан
(Розыкулова Н.П., Кудратова А.О.).
В ходе презентации участницы семинара обсудили возникшие вопросы по предоставлению заявок на программу наставничества, а также были внесены предложения по формам активизации данной работы в РСС, в том числе рассмотрении этого вопроса на заседании Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит.