Mamlakatimizda turizm faoliyati mustaqillikning dastlabki kunlaridanoq iqtisodiy taraqqiyotning ustuvor yo‘nalishi sifatida talqin qilinib,  1993-yilda «O‘zbekturizm» Milliy kompaniyasi Butunjahon Turistik Tashkilotiga (BTT) a’zo bo‘lishligi xalqaro turizmni rivojlantirishda muhim omil bo‘lib xizmat qildi.
O‘zbekiston o‘zining ko‘plab tarixiy-me’moriy yodgorliklari, turfa xil iqlimi bilan butun dunyo diqqatini o’ziga tortmoqda. Prezidentimizning “Oʻzbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘gʻrisida”gi Farmoni bu yoʻlda navbatdagi amaliy qadamlardan biri boʻldi.
Surxondaryo viloyati EMMX xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va ularning madaniy-maʼrifiy dam olishlarini tashkillashtirish maqsadida EMMM DUK kasaba uyushmasi tashabbusi bilan Shahrisabz va Samarqand shaharlaridagi qator diqqatga sazovor joylariga sayohat qildi.
Sayohat  davomida Surxondaryo viloyati EMMX xodimlari ziyoratgohlarning diqqatga sazovor joylari va u yerda tashrif buyuruvchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, o‘tganlarning haqqiga duo qilishdi. Mazkur sayohat xodimlarda katta taassurot qoldirdi.

Сотрудники CЭМС Сурхандарьинской области посетили достопримечательности в городах Самарканд и Шахрисабз
Важным фактором развития международного туризма послужило вступление в 1993 году национальной компании «Узбектуризм» во Всемирную туристскую организацию (ВТО), где туристическая деятельность в нашей стране с первых дней независимости была определена как приоритетное направление экономического развития.
Узбекистан привлекает внимание всего мира множеством исторических и архитектурных памятников и разнообразным климатом. Одним из очередных практических шагов в этом направлении стал Указ Президента «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан».
В целях социальной поддержки работников, а также  организации их культурно-просветительского отдыха по инициативе профсоюза профсоюзного комитета ГУП «ЦЭМС» коллектив СЭМС Сурхандарьинской области посетил  достопримечательности в городах Самарканд и Шахрисабз.
В ходе поездки сотрудники СЭМС Сурхандарьинской области ознакомились с достопримечательностями святынь и созданными там условиями для посетителей, помолились предков. Эта поездка произвела большое впечатление на сотрудников.