ANDIJON VILOYATIDA QO‘MONDONLIK-SHTAB O‘QUV MASHQLARI O‘TKAZILDI
2022-yilning 10-12-may kunlari Andijon viloyatining Xo‘jaobod tumanida “Boshqaruv organlari, Favqulodda vaziyatlar davlat tizimi hududiy va funksional quyi tizimlarining favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘yicha harakatlari” mavzusida qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqi o‘tkazildi.
Ushbu qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqini o‘tkazish uchun maxsus ssenariy tuzilgan bo‘lib, unga ko‘ra 2022-yil 10-may kuni soat 05:30da Qirg‘iziston Respublikasi O‘sh viloyati, O‘sh shahridan 50 km janubiy sharqiy-yo‘nalishdagi “Kichik oloy” tizmasi “Kora kul” tog‘larida Rixter shkalasi bo‘yicha 5-6 balli yer silkinishi sodir bo‘lgan.
Zilzila episentridan 30 km radiusdagi aholi yashash punktlari va iqtisodiyot obyektlarida to‘liq vayronliklar va 60 km masofadagi hududlarda kuchli va o‘rta vayronliklar sodir bo‘lgan. Viloyatning Xo‘jaobod, Buloqboshi va Marhamat tumanlari aholi yashash punktlari va iqtisodiyot obyektlarida kuchli va o‘rta kuchlanishdagi talofatlar yuzaga kelganligi munosabati bilan Favqulodda vaziyatlar davlat tizimi hududiy va funksional quyi tizimlarining ushbu favqulodda vaziyatlarning asoratlarini kamaytirish va bartaraf etish bo‘yicha harakatlarini takomillashtirish maqsadida FVDT organlari rahbarlar tarkibi hamda ularning kuch va vositalari jalb etildi.
O‘quv mashg‘uloti davomida tuman tibbiyot birlashmasi qoshidagi birinchi tibbiy yordam otryadini yoyish va ko‘p sonli jabrlanganlarni qabul qilish, yong‘in bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish, talofat ko‘rgan binolardan jabrlanganlarni qidirib topish va xavfsiz hududga ko‘chirish kabi bilim va ko‘nikmalar berildi. Favqulodda vaziyatlar davlat tizimi organlari xodimlarining soha yo‘nalishidagi bilim-ko‘nikmalari oshirildi.
Ushbu qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqida Andijon viloyati EMM xizmati xodimlari kuzatuvchi sifatida ishtirok etdilar.

В Андижанской области проведены командно-штабные учения
10-12 мая 2022 года в Ходжаабадском районе Андижанской области проведены командно-штабные учения на тему «Действия органов управления, территориальных и функциональных подсистем Государственной системы по чрезвычайным ситуациям при ликвидации чрезвычайных ситуаций».
Для данного командно-штабного учения разработан специальный сценарий, согласно которому 10 мая 2022 года в 05:30 в Ошской области Кыргызской Республики, в 50 км юго-восточнее города Ош, в горах “Кичик-Алай” хребта “Кара-Куль” произошло землетрясение магнитудой 5 - 6 баллов по шкале Рихтера. В радиусе 30 км от эпицентра землетрясения произошло полное разрушение населённых пунктов и экономических объектов, на расстоянии 60 км – сильные и средние разрушения.
В связи с последствиями тяжелого и среднего характера в Ходжаабадском, Булакбашинском и Мархаматском районах в целях совершенствования работы территориально-функциональных подсистем государственной системы чрезвычайных ситуаций по снижению и ликвидации осложнений этих чрезвычайных ситуаций были привлечены состав руководителей органов ГСЧС и их силы и средства.
В ходе учений отрабатывались знания и навыки по развертыванию бригады скорой медицинской помощи районного медицинского объединения, для приема большого количества пострадавших, ликвидации чрезвычайных ситуаций при пожаре, произведен поиск пострадавших из поврежденных зданий и эвакуация в безопасную зону. Совершенствовались знания и навыки сотрудников государственной системы чрезвычайных ситуаций.