Minskda yoʻldoshli orbitalar va radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish boʻyicha ASHHning Komissiyasi va uning ishchi guruhlarining qoʻshma XX yigʻilishi boʻlib oʻtdi
2021-yil 6-10-dekabr kunlari Aloqa sohasida hududiy hamdo‘stlikning Komissiyasi (ASHH) va uning ishchi guruhlarining yo‘ldoshli orbitalar va radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha qo‘shma XX yigʻilishi gibrid shaklida (onlayn va oflayn) o'tkazildi.
Tadbirda Hududiy aloqa hamdo‘stligiga a’zo davlatlar: Ozarbayjon Respublikasi, Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Moldova Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston, hamda O‘zbekiston Respublikasi Aloqa ma’muriyatlarining 150 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
ASHH Komissiyasining majlisini Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vazirining birinchi o‘rinbosari Pavel Nikolayevich Tkach, ASHH Ijroiya qo‘mitasi bosh direktori Nurudin Nasretdinovich Muxitdinov, RCHS va yo‘ldoshli orbitalar bo‘yicha ASHH Komissiyasi raisi Valeriy Butenko ochdi.
Komissiya va ishchi guruhlar yig‘ilishida ko‘plab masalalar ko‘rib chiqildi, ulardan asosiylari: 2023-yilda bo‘lib o‘tadigan Butunjahon radioaloqa konferensiyasi va radioaloqa assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rish; ASHH ishtirokchilari mamlakatlarida raqamli ovoz va yer usti eshittirishlarini almashish, amalga oshirish; ASHHga a'zo mamlakatlarning chastotalarni taqsimlashning umumiy jadvali, shuningdek, 5G-NR / IMT-2020 tizimlarini joriy etish.

В Минске прошло совместное XX заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и ее рабочих групп
С 6 по 10 декабря 2021 года прошло совместное XX заседание Комиссии Регионального содружества в области связи (РСС) по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и ее рабочих групп в гибридном формате (онлайн и офлайн).
В мероприятии приняли участие более 150 представителей Администраций связи – участников Регионального содружества связи: Азербайджанская Республика, Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Республика Кыргызстан, Республика Молдова, Российская Федерация, Республика Таджикистан, Туркменистан, Республика Узбекистан.
Заседание Комиссии РСС открыли первый заместитель Министра связи и информатизации Республики Беларусь Ткач Павел Николаевич, Генеральный директор Исполнительного комитета РСС Мухитдинов Нурудин Насретдинович, Председатель Комиссии РСС по РЧС и СО Бутенко Валерий Владимирович.
На заседании Комиссии и рабочих групп рассмотрено множество вопросов, основные из них: подготовка к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблеи радиосвязи 2023 года; обмен, внедрение цифрового звукового и наземного вещания в странах участников РСС; общая таблица распределения частот стран участников РСС, а также внедрение систем 5G-NR/IMT-2020.