Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti tashabbusi bilan yurtimizdagi maktab oʻquvchilari, talabalar va dasturlashga qiziquvchi barcha yoshlarimiz uchun “IT MARAFON-2021” tanlovi boshlandi.
Dasturlash boʻyicha IT MARAFONda dasturchilar ommabop dasturlash tillaridan foydalangan holda murakkab algoritmli masalalarni ishlashi kerak boʻladi.
Ushbu marafon uch bosqichdan  bo‘lib o‘tadi.
Birinchi bosqichda 45 kunlik dasturlash boʻyicha bilimlarni oshirish jarayoni amalga oshiriladi. Bunda TATU professor-oʻqituvchilari tomonidan barcha ishtirokchilarga tanlovga qoʻyiladigan masalalarni yechish boʻyicha kerakli tushuncha va yoʻriqnomalar beriladi. 45 kunlik marafonning intensiv darslari bepul onlayn tarzda olib boriladi. Marafon natijalari bo‘yicha yuqori ko‘rsatqichkarga ega boʻlgan ishtirokchilar ikkinchi va uchinchi bosqichlarga yoʻllanma oladilar.
Ikkinchi bosqich faqat TATU yoki uning filiallari birinchi bosqich talabalari o‘rtasida o‘tkaziladi. Unda TATU talabalarining ishtiroki ta’minlanadi hamda taqdirlashi bo‘lib o‘tadi. Ikkinchi bosqich 2021-yilning yanvar oyi oxirida TATU va uning filiallarida tashkil etiladi.
Uchinchi bosqich boshqa ishtirokchilardan tuzilgan jamoalar oʻrtasida boʻlib oʻtadi. Ushbu bosqichda mamlakatimizning barcha yoshlari jamoa (3 kishilik) koʻrinishida qatnashishlari mumkin. Uchinchi bosqich 2021-yilning may oyi oxirida Respublika miqyosida oʻtkaziladi.
Dasturlash marafonida 15 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan barcha xohlovchilar ishtirok etishlari mumkin. “IT MARAFON — 2021” dasturlash musobaqasining mukofot jamg‘armasi 60 million soʻmni tashkil qiladi.

В ТУИТ стартовал «IT-МАРАФОН – 2021»
Дан старт конкурсу «IT МАРАФОН-2021» для учащихся школ, студентов вузов и всех молодых людей, интересующихся программированием, организованного Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
IT-МАРАФОН по программированию включает в себя поиск программистами алгоритмических решений с использованием популярных языков программирования.
Марафон пройдет в три этапа:
Первый этап – процесс повышения уровня знаний по программированию в течение 45 дней. На данном этапе преподаватели ТУИТ дадут всем участникам марафона соответствующие разъяснения и инструкции по решению представленных задач. Интенсивные занятия 45-дневного марафона проводятся бесплатно в режиме онлайн. Участники, показавшие высокие результаты, получат возможность участвовать во втором и третьем этапах.
Второй этап – участие в марафоне и награждение исключительно студентов 1-го курса ТУИТ и его филиалов, пройдет в конце января 2021 года среди студентов ТУИТ и его филиалов.
Третий этап – соревнования по программированию среди команд участников. На этом этапе смогут принять участие все студенты вузов и учащиеся школ, прошедшие 1 этап в составах команд из 3 человек. Третий этап пройдет в конце мая 2021 года по всей Республике.
В марафоне по программированию могут принять участие все желающие от 15 до 30 лет. Призовой фонд турнира по программированию “IT-МАРАФОН — 2021” составляет 60 миллионов сумов.
Для участия в марафоне необходимо зарегистрироваться по следующей ссылке: robocontest.uz/register
Для справки: на сайте robocontest.uz имеются курсы по спортивному программированию на узбекском языке.