2022-yil 26-fevral kuni Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan “Sirdaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi bilan 2022-yilga mo‘ljallangan hamkorlikdagi chora-tadbirlar Rejasi” ijrosi doirasida o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminarda Sirdaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasi xodimlari Sirdaryo viloyati EMMX faoliyati, uning funksional vazifalari, radiomonitoring tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida REV va YuChQlardan foydalanish tartibi bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom” batafsil o‘rganib chiqildi.
Yuqoridagi Nizom talablarini o‘rganish davomida Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari viloyat hududida REV va YuChQlardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlari aniqlanganda Sirdaryo viloyati IIB bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibini batafsil tushuntirib berishdi. Shuningdek, seminar ishtirokchilariga zaruriy holda Sirdaryo viloyati IIB xodimlari tomonidan olib qo‘yilgan REV va YuChQlar ekspert xulosasini tayyorlash uchun Sirdaryo viloyati EMMXga yuborilishi mumkinligi haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari REV va YuChQlar taqdim etilgan kundan boshlab uch kundan kechiktirmay belgilangan shakldagi texnik ekspertiza dalolatnomasini rasmiylashtirib berishlari hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar Sirdaryo viloyati IIB mablag‘lari hisobiga qoplanishi kerakligi haqida ma’lumot berildi.
O‘quv seminari davomida Sirdaryo viloyati IIB xodimlari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javoblarni oldilar.

В Управлении внутренних дел Сырдарьинской области проведён учебный семинар
26 февраля 2022 года в рамках выполнения «Плана совместных мероприятий с Управлением внутренних дел Сырдарьинской области на 2022 год» сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был проведён учебный семинар.
На семинаре сотрудники Управления внутренних дел Сырдарьинской области были ознакомлены с деятельностью СЭМС Сырдарьинской области, её функциональными обязанностями, общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также порядком использования РЭС и ВЧУ на территории Республики Узбекистан.
Кроме этого, участниками семинара было подробно изучено «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённое Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе изучения требований вышеуказанного Положения сотрудники СЭМС Сырдарьинской области дали подробные разъяснения о порядке взаимодействия с УВД Сырдарьинской области в случаях выявления фактов незаконного использования РЭС и ВЧУ на территории области. Также, была дана информация о том, что изъятые РЭС и ВЧУ сотрудниками УВД Сырдарьинской области в случае необходимости могут быть направлены в СЭМС Сырдарьинской области для подготовки экспертного заключения. В свою очередь, сотрудники СЭМС Сырдарьинской области должны будут не позднее трех дней со дня предoставления РЭС и ВЧУ оформить акт технической экспертизы по установленной форме. При этом расходы, связанные с подготовкой заключения технической экспертизы, должны быть возмещены за счёт средств УВД Сырдарьинской области.
В ходе проведения учебного семинара сотрудники УВД Сырдарьинской области получили подробные ответы на все интересующие их вопросы.