O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning aholi va yoshlar tomonidan kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlikka jalb etishni ko‘zda tutgan “Besh tashabbus”ning uchinchisini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi asosiy vazifalarni belgilab olgan.
Bizga ma’lumki, IT yoʻnalishi iqtisodiyot va eksportni rivojlantirishning eng qisqa va samarali yoʻli hisoblanadi. IT Park – ushbu sohaning lokomotivi. IT sohasining mukammalligi bu inson kapitali boʻlib, odamlar tufayli Oʻzbekiston texnologik davlatga aylanadi.
Sivilizatsiya taraqqiyotida tengsiz iz qoldirgan, matematika va zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari poydevorini yaratgan buyuk olim Muhammad al-Xorazmiy vatanida IT markazining ochilishi bo‘lajak yosh olimlar va IT mutaxassislarini yetishib chiqishi, ularning har tomonlama mukammal bilim olishi uchun xizmat qiladi.
Xorazm viloyatida ochilgan yangi inkubatsiya markazining ustuvor vazifalari: innovatsion loyihalar yaratishga intilayotgan yoshlarning iqtidorini aniqlash, ilg‘or biznes-g‘oyalar uchun inkubatsiya dasturlarini o‘tkazish va startap loyihalarini amalga oshirishda talabalarga har tomonlama ko‘mak berish. Mazkur markaz zarur jihozlar va kompyuter uskunalari, ya’ni noutbuk, interaktiv doskalar, multimediya proyektorlar, printerlar va boshqa qo‘shimcha jihozlar bilan jihozlangan.
IT Park Urganch filialida mahalliy IT kompaniyalar uchun barcha sharoitlar yaratilgan bo‘lib, unda yuqori tezlikdagi internet aloqa va zamonaviy kompyuter texnikasi bilan jihozlangan ofislar, kovorking markazi tashkil etilgan. Xorazm viloyati EMMX O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasing ko‘rsatmasiga binoan IT Park Urganch filialida “EMMM” DUKning rasmiy timsol (logotip) lari tushurilgan ko‘rgazmali laboratoriya xonalarini tashkil etdi. Bu esa o‘z navbatida yoshlarga korxonamiz to‘g‘risidagi dastlabki nazariy ma’lumotlarni berishga xizmat qiladi.
IT markazi yosh avlodning quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ta’lim olishi va rivojlanishi uchun barcha zarur sharoitlarga ega:
- Kompyuter savodxonligi;
- Chuqurlashtirilgan MS Office;
- Veb dasturlash tillari;
- Grafik va dizayn asoslari;
- Mobil ilovalarni yaratish;
- Python dasturlash tili;
- Arduino va LEGO Mindstorms asosida ishlaydigan mobil robotlar;
- Va eSPORTS: CS: GO, Dota2, FIFA20.
IT Park tomonidan amalga oshirilayotgan yirik IT loyihalardan biri – «Bir million dasturchi» doirasida Xorazm viloyatida jami 300 mingdan ortiq tinglovchilar tahsil olib, ulardan 270 ming nafari kurslarni muvaffaqiyatli tamomlab, sertifikatlarni qo‘lga kiritishdi.
Ayni vaqtga kelib, IT Park Urganch filiali qoshida 13 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi, 13 ta IT maktab hamda BPO yo‘nalishi bo‘yicha maktab faoliyat ko‘rsatmoqda.
Hozirgi kunda filialda 9 nafar rezident faoliyat ko‘rsatadi va 40 ga yaqin startap loyihalar amalga oshirilmoqda. Ulardan 5 tasi moliyalashtirilgan. Bu esa o‘z navbatida iqtidorli yoshlarning ilg‘or, innovatsion biznes loyihalarining yanada ortishi va texnologik jamiyatning yuksalishi uchun motivatsiya bo‘lib xizmat qiladi.

Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан определило основные задачи в целях реализации третьей из “Пяти инициатив”, поставленных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиеевым, предусматривающей создание условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью, привлечение молодежи к предпринимательству в сфере информационных технологий.
Как мы знаем, IT-направление - это самый короткий и эффективный путь развития экономики и экспорта. IT Park является локомотивом этой отрасли. Совершенство IT-сферы – это человеческий капитал, благодаря которому Узбекистан станет технологически развитым государством.
Открытие IT-центра на Родине великого ученого Мухаммада аль-Хорезми, оставившего неизгладимый след в развитии цивилизации, заложившего основы математики и современных информационно-коммуникационных технологий, будет способствовать подготовке будущих молодых ученых и IT-специалистов и их всестороннему совершенствованию.
Приоритетными задачами нового инкубационного центра, открытого в Хорезмской области, являются: выявление талантливой молодежи, создающей инновационные проекты, проведение инкубационных программ для передовых бизнес-идей и оказание всесторонней поддержки студентам в реализации стартап-проектов. Данный центр оснащен всем необходимым оборудованием и компьютерной техникой: ноутбуками, интерактивными досками, мультимедийными проекторами, принтерами и другим оборудованием.
В Ургенчском филиале IT Park созданы все условия для местных IT-компаний, в том числе офисы, оснащенные высокоскоростной интернет-связью и современной компьютерной техникой, коворкинг-центр. По поручению территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в Ургенчском филиале IT Park Службой ЭМС Хорезмской области были организованы выставочные лабораторные аудитории с изображением официального логотипа ГУП “ЦЭМС”. Это даст молодежи первоначальную теоретическую информацию о нашем предприятии.
IT-центр располагает всеми необходимыми условиями для обучения и развития подрастающего поколения по следующим направлениям:
- Компьютерная грамотность;
- Углубленное изучение MS Office;
- Языки веб-программирования;
- Основы графики и дизайна;
- Создание мобильных приложений;
- Язык программирования Python;
- Мобильные роботы на базе Arduino и LEGO Mindstorms;
- Киберспорт: CS: GO, Dota2, FIFA20.
В рамках одного из крупных IT-проектов, реализуемых IT Park в Хорезмской области – «Oдин миллион программистов» – прошли обучение более 300 тысяч слушателей. Из них 270 тысяч успешно завершили курсы и получили сертификаты.
В настоящее время при Ургенчском филиале IT Park функционируют 13 учебных центров цифровых технологий, 13 IT-школ и школа по направлению BPO.
В настоящее время в филиале работают 9 резидентов и реализуется около 40 стартап-проектов. Пять из них финансируются. Это, в свою очередь, послужит мотивацией для талантливой молодежи, дальнейшего роста передовых, инновационных бизнес-проектов и развития технологического общества.