Xorazm viloyati hududida ruxsatnomalarsiz noqonuniy foydalanilayotgan va bojxona orqali noqonuniy olib kirilayotgan radioelektron vositalar faoliyati to‘xtatildi
Joriy yilning yanvar oyida Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Xorazm  viloyati hududiy sho‘basi, Xorazm viloyati IIB, Xorazm viloyati bojxona boshqarmasi va Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari hamkorligida Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2025-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan Xorazm viloyati bo‘ylab radiomonitoring bo‘yicha tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
O‘tkazilgan radiomonitoring tadbirlari natijasida Xorazm viloyati Yangiariq, Urganch va Hazorasp tumanlarida va Urganch shahrida muvofiqlik sertifikatlariga ega bo‘lmagan signal kuchaytirgich qurilma (repeater)lardan foydalangan holda  mobil aloqa operatorlarining tayanch stansiyalariga radioxalaqitlar hosil qilib foydalanilayotgan jami 4 dona signal kuchaytirgich qurilma (repeater)lar aniqlanib, bartaraf qilindi.
dsfghdfg800x630.jpg
Shuningdek, yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy foydalanib kelayotgan jami 11 dona hamda bojxona orqali noqonuniy olib kirilayotgan jami 9 dona Baofeng “BF-888S” rusumli radioelektron vositalarini foydalanishdan va olib kirilishidan to‘xtatib qolindi.
Yuqoridagi barcha holatlar yuzasidan qonunda belgilangan tartibda tegishli choralar ko‘rilib, tushuntirish ishlari o‘tkazildi.

В январе текущего года совместно с специалистами Территориальное отделение инспекции “Узкомназорат” Хорезмской области при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан, ОВД Хорезмской области, Таможенного управления Хорезмской области и Службы электромагнитной совместимости Хорезмской области проведены оперативные мероприятия по радиомониторингу в соответствии с Планом мер по взаимодействию министерств и ведомств в области организации контроля за соблюдением порядка закупки (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств и устранения радиопомех на 2025 год.
В результате проведенных мероприятий по радиомониторингу в Янгиарыкском, Ургенчском и Хазараспском районах и городе Ургенче Хорезмской области выявлено и ликвидировано 4 единицы устройств усиления сигнала (репитер), используемых для создания радиопомех на базовые станции операторов мобильной связи с использованием устройств усиления сигнала (репитер), не имеющих сертификатов соответствия.
Кроме того, приостановлено использование и ввоз 11 единиц радиоэлектронных средств Baofeng “BF-888S” незаконно используемых юридическими и физическими лицами без соответствующих разрешений, и 9 единиц, незаконно ввозимых через таможню.
По всем вышеуказанным обстоятельствам в установленном законом порядке приняты соответствующие меры, проведена разъяснительная работа.