Joriy yilning 26-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “Yoshlarda haqiqiy vatanparvarlik tuyg‘ularini targ‘ib qilish, kayfiyatini shakllantirish“ mazvusida davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur tadbirga Yashnabod tumani Milliy Gvardiya boshqarmasi o‘rinbosari mayor O. Pulatov hamda O‘zbekiston Respublikasi Milliy Gvardiya Qo‘riqlash bosh boshqarmasi Faxriylar kengashi raisi, zaxiradagi polkovnik O.D. Azimovlar tashrif buyurishdi.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining vatanparvarlik tuyg‘usini yuksaltirish, Vatanga fidoyilik va sodiqlik bilan xizmat qilishga bo‘lgan mas’uliyatini oshirish, milliy armiya saflarini zamonaviy bilim va professional malakaga, mustahkam iroda, faol fuqarolik pozitsiyasiga ega bo‘lgan yoshlar bilan to‘ldirib borish imkonini beradi.
Bugungi kunda yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda respublikamizda bir qator ishlar olib borilmoqda. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy tamoyil va ustuvor yo‘nalishlari asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, hozirgi murakkab globallashuv davrida, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari shiddat bilan rivojlanib borayotgan bir sharoitda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash bilan bog‘liq dolzarb vazifalar va ularni hal etish yo‘llari, davlat va nodavlat tashkilotlar, oila, mahalla, ta’lim-tarbiya institutlarining bu boradagi roli va ahamiyatini, o‘zaro hamkorligini milliy va xalqaro huquqiy normalarni hisobga olgan holda belgilab beradi.
Inson tarbiyasi oiladan boshlanadi, so‘ng maktabgacha ta’lim muassasasi, maktab, kollej yoki institut, armiyada davom etadi. Har bir bosqichda yoshlarning kamol topayotgan ongini yot g‘oyalardan ehtiyot qilish kerak.
Jahonda mamlakat mudofaasining asosiy ko‘rsatkichi vatanparvarlik hissi yuqori darajada rivojlangan, fidoyi, bilim va tajribasini Vatanga baxshida etuvchi avlodni shakllantirish hisoblanadi. Bu, o‘z navbatida, mazkur fazilatlarni shakllantirish mexanizmlarini, rivojlantirish texnologiyasini ishlab chiqishni taqozo etadi. Shu bois, bugun dunyoda milliy vatanparvarlikning genezisi, evolyutsiyasi va transformatsiyasi; millatlararo munosabatlarda vatanparvarlikning o‘rni; vatanparvarlik va geosiyosat muammosi; vatanparvarlik fenomenining axloqiy mazmuni, o‘zgarish dinamikasi kabi masalalarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Mustaqillik yillarida mamlakatimizda vatanparvarlik tarbiyasi va targ‘ibotiga munosabat tubdan o‘zgardi. Vatanparvarlikni targ‘ib qilishning samarali mexanizmlari ishlab chiqildi, bu borada texnik va texnologik vositalarning imkoniyatlaridan to‘laqonli foydalanish tizimi yo‘lga qo‘yildi. Yoshlarda fuqarolik pozitsiyasi, mas’uliyatini shakllantirish maqsadida turli harbiy-sport musobaqalari, ko‘rik-tanlovlar o‘tkazilmoqda. Yurtimizda “Mustaqillik”, “Amir Temur”, “Jaloliddin Manguberdi” ordenlari, “Jasorat”, “Sodiq xizmatlari uchun”, “Mardlik” medallari ta’sis etildi.
Shuningdek, o‘zbek xalqining madaniy merosi hisoblangan san’at, tarixiy va me’morchilik yodgorliklarini asrab-avaylash, ularning tarixi hamda bugungi kundagi ahamiyatini bilish talab etiladi. Zero, bir necha asrlar davomida yaratilgan obidalarimiz - masjid, madrasa, saroy, abservatoriya, qasrlar, osmono‘par minoralar, maqbaralar, boy, qo‘hna va navqiron tariximiz, Samarqand, Buxoro, Xiva, Toshkent, Turkiston yodgorliklari kimlarni hayratga solmagan deysiz. Ular yoshlar qalbida ham o‘tmish tariximizga, ajdodlarimizning yuksak ilm va kasb mahoratiga cheksiz hurmat, ular bilan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otadi.

Формирование у молодежи истинных патриотических чувств
26 октября текущего года для сотрудников центрального аппарата ГУП “Центр электромагнитной совместимости”, Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей состоялся круглый стол на тему ««Пропаганда истинно патриотических чувств,  формирование настроения у молодёжи».
На мероприятии присутствовали заместитель начальника управления Национальной гвардии Яшнабадского района майор О. Пулатов и председатель Совета ветеранов Главного управления охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан полковник запаса О.D. Азимов.
ceee1000x666.jpg
Повышение чувства патриотизма, ответственности граждан Республики Узбекистан за самоотверженную и преданную службу Родине позволит пополнить ряды Национальной армии молодыми людьми, обладающими современными знаниями и профессиональной квалификацией, твердой волей, активной гражданской позицией.
Сегодня в республике проводится ряд работ по патриотическому воспитанию молодежи. Разработанные на основе основных принципов и приоритетов государственной молодежной политики, реализуемой в нашей стране, в условиях нынешней сложной глобализации, бурного развития информационно-коммуникационных технологий, актуальные задачи и пути их решения, связанные с воспитанием молодежи в духе военно-патриотического воспитания, решаются государственными и неправительственными организациями, семьей, махаллями, образовательными учреждениями. определяют роль и значение институтов в этом вопросе, их взаимодействие с учетом национальных и международных правовых норм.
cwwcwc806x603.jpg
Воспитание человека начинается в семье, затем продолжается в дошкольном учреждении, школе, колледже или институте, армии. На каждом этапе необходимо беречь развивающиеся умы молодых людей от чуждых идей.
Основным показателем обороны страны является формирование самоотверженного поколения с высокоразвитым патриотическим чувством и преданностью своей Родине. Это, в свою очередь, требует разработки механизмов формирования этих качеств, технологии их развития. Поэтому генезис,, эволюция и трансформация национального патриотизма в современном мире; роль патриотизма в межнациональных отношениях; проблема патриотизма и геополитики; играет важную роль в нравственном содержании феномена патриотизма и динамики его изменений. За годы независимости отношение к патриотическому воспитанию и пропаганде в нашей стране кардинально изменилось. Разработаны эффективные механизмы пропаганды патриотизма, налажена система полноценного использования возможностей технических и технологических средств в этом направлении. В целях формирования у молодежи гражданской позиции и ответственности проводятся различные военно-спортивные соревнования, смотры-конкурсы. В нашей стране учреждены ордена «Мустакиллик», «Амир Темур», «Джалалиддин Мангуберди», «Храбрость», «За верные заслуги».
wecwec1076x698.jpg
Также необходимо беречь памятники искусства, истории и архитектуры, являющиеся культурным наследием узбекского народа, знать их историю и значение на сегодняшний день. Ведь кого бы вы не удивили памятниками, созданными за несколько столетий - мечетями, медресе, дворцами, обсерваториями, замками, небоскребами, мавзолеями, богатой и древней историей, памятниками Самарканда, Бухары, Хивы, Ташкента, Туркестана. Они также вызывают в сердцах молодежи чувство гордости и безграничного уважения к нашей прошлой истории, к  науке и профессиональному мастерству наших предков.