Samarqand shahrida Qirg‘iziston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi yer usti xizmatlari stansiyalariga chastota biriktirmalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha Ekspert guruhining yig‘ilishi
Samarqand shahrida 2022-yil 27-28-oktabr kunlari Qirg‘iziston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi yer usti xizmatlari stansiyalariga chastota biriktirmalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha Ekspert guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda “EMMM” davlat unitar korxonasi, UNICON.UZ va O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassislari ishtirok etdi.
“Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasining chegaraoldi hududlarida fuqarolik radioxizmatlari foydalanadigan radiochastota biriktirishlarini muvofiqlashtirish to‘g‘risidagi Qozog‘iston Respublikasi hukumati va O‘zbekiston Respublikasi hukumati o‘rtasidagi Kelishuv” loyihasi ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari tomonidan yer usti xizmatlarining radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va radiochastotalarni BRIFICda ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi. 92-100 MHz (5 TVK) radiochastota diapazonini Qirg‘iziston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari o‘rtasida ikki tomonlama asosda taqsimlash masalasi ko‘rib chiqildi.

Заседание Экспертной группы по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб Кыргызской Республики и Республики Узбекистан в городе Самарканде
В городе Самарканде в период 27.10-28.10.2022 года состоялось заседание Экспертной группы по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб Кыргызской Республики
и Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие специалисты ГУП «ЦЭМС», UNICON.UZ и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Рассмотрен проект «Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения Республики Узбекистан и Кыргызской Республики».
Также на встрече обсуждены вопросы касательно координации радиочастотных присвоений наземных служб и регистрации радиочастотных присвоений в BRIFIC администрациями связи Республики Узбекистан и Кыргызской Республики. Рассмотрен вопрос разделения полосы радиочастот 92-100 МГц (5 ТВК) между АС Кыргызской Республики и Республики Узбекистан на двусторонней основе.
Одновременно специалисты Республики Узбекистан и Республики Казахстан обменялись мнениями относительно обеспечения беспомеховой работы сетей связи в приграничных районах.