Navoiy viloyatida noqonuniy ishlayotgan radioelektron vositalarni aniqlash bo‘yicha tezkor tadbirlar o‘tkazilib kelinmoqda
Radiochastota spektri holatini kuzatish, undan foydalanishni baholash, radiochastota spektri to‘g‘risidagi qonunchilik buzilishining aniqlash maqsadida joriy yilning oktyabr oyida Navoiy viloyati elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari tomonidan Navbahor tumani va Navoiy shahrida radiomonitoring tadbirlari olib borildi.
Olib borilgan radiomonitoring tadbirlari natijasida efirda noqonuniy radioelektron vositalarning mavjudligi aniqlandi va ushbu holatga aniqlik kiritish maqsadida tadbirga Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Navoiy  viloyati hududiy sho‘basi xodimlari hamda Navoiy viloyati IIB xodimlari jalb e’tildi. Hamkorlikda olib borilgan bir nechta tadbirlar natijasida 21 dona “Baofeng BF-999S” hamda  22 dona “Baofeng BF-888S” rusumli radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda  ruxsatnomasiz foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
Ushbu radioelektron vositalar profilaktika inspektorlari tomonidan tegishli bayonnomalar tuzilib olib qo‘yildi hamda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-qarorining 3-ilovasiga asosan texnik ekspertizadan o‘tkazish uchun Navoiy viloyati EMMXga berildi.
Navoiy viloyati EMMX mutaxassilari tomonidan texnik ekspirtiza o‘tkazilgandan so‘ng  xulosalar Navoiy viloyati IIBga Qonun doirasida chora koʻrish uchun yuborildi.

В октябре месяце текущего года в Навбахорском районе и городе Навои специалистами Службы электромагнитной совместимости Навоийской области были проведены мероприятия по радиомониторингу в целях наблюдения за состоянием радиочастотного спектра, оценки его использования и выявления нарушений законодательства о радиочастотном спектре.
В результате проведения радиомониторинга были зафиксированы выходы в эфир незаконно используемых радиоэлектронных средств, и для уточнения ситуации были привлечены сотрудники Навоийского областного отделения Инспекции “Узкомназорат” при Министерстве Цифровых технологий Республики Узбекистан, а также сотрудники УВД Навоийской области. В результате проведенных оперативных мероприятий были обнаружены незаконно используемые без соответствующих разрешений радиоэлектронные средства типа “Baofeng BF-999S” в количестве 21 шт. и “Baofeng BF-888S” в количестве 22 штук.
Эти радиоэлектронные средства с составлением соответствующих протоколов были изъяты инспекторами по профилактике и переданы в СЭМС Навоийской области для проведения технической экспертизы в соответствии с приложением № 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801.
После проведения технической экспертизы специалистами СЭМС Навоийской области заключение было направлено в УВД Навоийской области для принятия мер в рамках закона.